Albatros, Maleme – kokemukset ja arvostelut
Asiakkaidemme kokonaisarvio hotellista Albatros, Maleme
Muut arviot
Albatros, Maleme – Asiakkaidemme kokemuksia
Siisti hotelli
RiiriiHotelli on pieni perheomisteinen.
Huone oli siisti ja se siivottiin joka päivä. Siivousaika oli hieman huono, yleensä he tulivat n. 13.30 joka on lapsemme päiväuniaika, joten jos olimme huoneessa nukkumassa, jäi siivous välistä.
Huoneeseen sai lisämaksusta ilmastoinnin, viikon lomalla ja huoneveron kanssa se maksoi yhteensä 50e.
Huoneessa on tilava jääkaappi ja iso parveke jossa on myös pyykkiteline uikkareille ja pyyhkeille :)
Suihkussa vedenpaine on hyvä ja lämmintä vettä riitti joka suihkukerralla.
Allasalue oli mukava ja kaikille löytyi aina aurinkotuoleja. Altaan vesi oli lämmintä ja altaassa oli myös osio lapsille (aika syvä kuitenkin, ei sovellu ihan pienille lapsille ilman kelluketta). Altaan vieressä oli myös leikkialue lapsille mutta nurmikko oli koko ajan suht pitkä ja liukumäet ja keinut olivat todella kuumia auringonpaahteessa.
Aamupala oli tylsähkö ja samanlainen joka aamu: leipää, croissantia, yhtä hedelmää, keitettyjä kananmunia, kinkkua, juustoa, kurkkua, tomaattia, porkkanaa, maustamatonta jugurttia, muroja ja paria hilloa. Joku leivos taisi myös olla. Tekomakuista appelsiinimehua ja kahvia.
Henkilökunta oli todella ystävällistä ja he auttoivat mielellään kaikessa mitä vieraat tarvitsivat.
Hotellissa ei ole erillistä huonetta matkalaukuille lähtöpäivänä, vaan ne tulee jättää vastaanottoon kaikille näkyville. Myöskään yleisiä suihkutiloja ei ole, joten jos lento lähtee vasta illalla ja huone tulee luovuttaa 11.00, ei pääse enää peseytymään ennen lähtöä. Altaalla on yksi suihku ulkotiloissa mutta siinä ei tietenkään pysty peseytymään samalla lailla.
Hotelli on hyvällä sijainnilla, vieressä on isoa ja pientä markettia sekä ravintoloita ja kahviloita. Rannalle on vain lyhyt kävelymatka.
Bussipysäkki on todella lähellä hotellia.
Hotellissa on myös ravintola, jonka pizzasta pidimme kovasti.
Kaikenkaikkiaan Hotelli Albatros on mielestäni kelpo paikka asustella viikon verran.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
24.7.2023
Mahtava loma
JaanaNiinkuin jo aikaisemmin kirjoitin, hotelli on hyvä, siisti ja henkilökunta aivan ihania.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
21.7.2023
Viihtyisä hotelli
äitiHotellissa hyvä ruoka, otimme puolihoidon. Listalta saa tilata pääruoan. Hotellissa puhdasta ja viihtyisää. Lapsi tykkäsi uima-altaasta. Uima-altaan ympärillä pyöri ampiaisia, joten allergisen olisi hyvä varautua. Yöllä voi hyttyset vaivata.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
17.7.2023
Ok
MamuEi erityisemmin säväyttänyt tämä hotelli. Aamiainen olisi voinut olla parempi ja monipuolisempi, tarjolla usein edellisen päivän keitetyt kananmunat ym. Kahvi huonoa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue:
Ikä: 56–65
Matkaseurue:
16.7.2023
Siestaa sielulle
SanteriHania oli kaunis, sopivan kokoinen ja erittäin kuuma kohde. Ruokaileminen on asiallisen hintaista ja olut halpaa ja suun mukaista. Pysyimme aika pitkälti parin kilometrin säteellä Hotel Albatrossista lukuunottamatta n. 6 tunnin autolla Haniassa pyörähtämistä. Siellä oli erinomaisia kauppoja ja ravintoloita. Parkkitilaa ei missään ja jos et uskalla ajaa kuin paikalliset Vataset en voi suositella autoilua. Itselleni se oli erinomainen kokemus. Paikalliset oikeasti arvostavat hyvin käyttäytyvää ja tippausta harrastavaa turistia. Englannin kielellä homma toimii lähes jokaisen kanssa. Hotel Albatrossin huoneessa oli jääkaappi ja 6€ päivä lisämaksusta ilmalämpöpumppu jota ilman ei heinäkuussa ainakaan mitään palaa olla ja elää. Hotellin työntekijät todella mukavia ja altaalle mahtui aina. Myös ruoka hotellilla oli erinomaista. Aamupala on äärimmäisen niukka ,mutta ei itselle oikein taipunutkaan aamusella kuin kahvi,mehu ja leipä. Vuode oli hemmetin hyvä nukkua. Korvatulpat mukaan ,koska yöllä alkaa Malemen erikoiskoe jossa pakoputken paukkulaakerit ovat äärimmäisen kovassa käytössä. Äänieristeet ovat aika surkeat. Kun kuulimme siivoojan kolistelevan käytävässä annoimme hänelle roskat ja sanoimme ettei tarvita muuta ja jos jotain tarvitsi niin sen myös sai. Laittoivat sen jälkeen ei saa häiritä lapun ja asia oli pihvi. Parvekkeen ovi oli ylä saranasta vain yhdellä ruuvilla kiinni. Kahden päivän päästä paikalle raahustanut OuzoMies sanoi vain : it is ok.
No joo. Pysyi se ovi paikallaan viikon ajan. Suihku ei pysynyt kiinnikkeessään ja tiivisteet pursuivat ulos. Niistä en jaksanut OuzoMiestä häiritä. Olisi saattanut siesta mennä pilalle. Elin viikon kuin olisin mytologian hahmo ja maksalaatikko ei alkuun maistu hyvältä. Kiitos Aurinkomatkat ,kiitos Kreeta.....Large Mythos please
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
11.7.2023
Kiva Hotelli
Kalle 77Asuimme viikon hotelli Albatrossissa. Se on pieni perhe omisteinen hotelli. Hotelli on hieman vaatimaton mutta omistajat on todella ystävällisiä ja tekevät paljon että asiakkaat viihtyvät ja kysyvät usein kuulumisia. Aamupala on aika perus mutta ravintolassa kannatta myös syödä illalla jossa ruuat on todella maukkaita. Huone kannattaa pyytää jos mahdollista altaan puolelta jossa on hieno merinäköala!
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
11.7.2023
Huippu loma
LomalainenHyvä siisti hotelli,iso ja paras uima-allas.Juomat aina kylmiä!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
10.7.2023
Hanian Keskustaan huonoy yhteydet.
BengtBussit Haniaan aivan täynnä!
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
7.7.2023
Perhehotelli
SipeMukava perhe pitää hotellia. Hotelli vaatimaton mutta kaikki toimi ja oli siistiä. Hotellissa hyvä ruoka ja aamupala meille ihan riittävä. Ei sitä kotonakaan enempää syö. Allasalue hyvä. Suomalaisia vaan oli aivan liikaa ja osa tosi kovaäänisiä ja valloitti koko altaan kaikenlaisilla uimavälineillä. Kreikkalaisia perheitä oli myös ja heillä kyllä paremmat käytöstavat. No välillä pääsi rannalle ja sai vaihtelua.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
30.6.2023
Vaatimaton
ReissaajaVaatimaton hotelli mutta tosi kiva henkilökunta.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
27.6.2023