Bardolino, Gardajärvi – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Bardolino, Gardajärvi
Muut arviot
Bardolino, Gardajärvi – Asiakkaidemme kokemuksia
Mukavaa lomanviettoa!
MatkalainenGardajärven rannalla Bardolinossa oli sopivan rauhallista. Kaikki toimi hyvin ja ruoka on ensiluokkaista. Lämmintä oli riittävästi. Paikassa pystyy helposti yhdistämään rantaloman, luontokokemukset ja kaupunkiin tutustumisen (Verona). Myös Bardolino on viehättävä pikkukaupunki vanhan kaupungin kujineen. Ruoan suhteen minua kiinnosti ruoan sisältämä laktoosi. Useimmissa paikoissa pizzaan saa Mozzarellan sijaan laktoosittoman emmentaljuuston pyydettäessä. Pizzeria Bardolino tuli monessa käänteessä esille, mutta siellä käydessä ilmeni, että heidän pizzapohjassaan on maitojauhetta. Pyydettäessä pizzapohjan saa laktoosittomana, mutta kyseinen pizzapohja ei ollut maultaan kovin hyvä. Muualta sai parempaa laktoositonta pizzaa. Paras pizza löytyi Veronasta, Arenan viereltä sivukadulle: Le Cantine de l´Arena, söin pizzan, jossa oli päällä pelkästään tomaattikastike, valkosipulia ja oreganoa. Ei voi kuin hämmästellä, että miten niin yksinkertaisista aineksista saa niin hyvää. Pizzapohja oli aivan huippu ja myös muut perheenjäseneni olivat samaa mieltä, että tässä paikassa oli paras pizza.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
17.7.2018
Hieno loma Gardalla
GardafaniHieno lomapaikka historiasta, patikoinnista, rantalomasta, maisemista, veneilystä tai muusta vesiharrastuksista pitävälle sekä ihanasta ruuasta ja juomasta nauttiville.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
15.7.2018
Aurinkoloma!
MustiKohde Bardolino soveltuu auringonpalvojille ja kuntoilijoille. Hotelli Caecius sijaitsee lähes keskellä ei mitään. Näkymä järvelle tosi kaunis ja erilaisia altaita runsaasti. Hotelli oli asiallinen, aamupala erinomainen eikä kerran syöty hotellin illallinenkaan tuottanut pettymystä. Varsinkin kala oli aivan erinomaista.
Ympäristön ruokapaikkoja taso ei häikäissyt ja kovasti suositellut laaturavintolan tasting menu oli valitettavasti lähes läpeensä kelvoton. Ainoastaan pääruoka, kala olo syötävää, mutta sekin oli kypsennetty täysin kuivaksi.
Meitä ilahdutti hyvät kävelymahdollisuudet kauniilla Rantatiellä ja kävimme lähes joka päivä Bardolino keskustassa, jossa oli esim. Hyviä vaatekauppoja ja ravintoloita. Erityisesti nautimme ooppera-aarioista, joita esitettiin entisessä kirkossa 3 kertaa viikossa joka ilta eri esiintyjät ja ohjelmistokin melkein erilainen joka ilta. Kävimme niissä kaikissa. (Huomasimme ohjelman sattumalta). Myös hotellin kuljetus sujui hyvin.
Retkillä emme suunnitelleetkaan käyvämme, koska olemme matkustanee Italiassa omatoimimatkailla useamman kerran ja nähneet monia kohteista.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
6.6.2018
Mahtava loma
AnnaBardoliino on oikein mukava paikka, joskin pohjoisen kohteissa vielä mahtavammat maisemat. Kaikki löytyy läheltä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
29.5.2018
Loistava,paras paikka Gardajärvellä.
IinesPaikka täyttää kaikki toiveet.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
13.8.2017
Täydellinen rentoutumispaikka
SondeRauhallinen, kiireetön lomakohde, jossa ei ruuhkia tai örveltäjiä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
9.7.2017
Huippu paikka
MummeliBardoliino on aikuisille sopiva paikka. Tekemistä pajon. Kävely, pyöräily, patikointi, uinti, konsertit ym. Oliivimuseo ja viinimuseo tutustumisen arvoisia paikkoja. Vesi järvessä ei ollut kylmää vaan uiminen onnistui hyvin kesäkuussa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
21.6.2017
Paljon mahdollisuuksia
EejtLomakohde tarjoaa monipuoliset mahdollisuudet erilaiseen tekemiseen. Päivän voi viettää altaalla, pyöräillen, vaeltaen tai vaikka tekemällä päiväretken esimerkiksi Veronaan.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
19.6.2017
Linnea
TimppaHyvä reissu. Kohde pieni paikka, jossa sopivasti turisteja. Hotelli ja kohde siisti.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
7.8.2016
Hotelli tosi siisti puhdas. Altaat ja Spa kaikkine palveluineen mahtava. Ympäristössä hyviä ravintoloita. Ihana ranta. Ihana Gardajärvi ja ympärillä siintävät vuoret.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
31.7.2016