Hersonissos, Kreeta – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Hersonissos, Kreeta
Muut arviot
Hersonissos, Kreeta – Asiakkaidemme kokemuksia
Rentoa lomailua
TinippaMainettaan paljon parempi, hyvää ja todella kohtuuhintaista ruokaa. Edullisia ostoksia ja rantakadun ravintolat viihtyisiä sekä päivällä ja illalla. Yläkylissä kannattaa visiteerata ja jos on kohtuullisessa kunnossa, niin taksit kannattaa unohtaa. Hotelli Irini oli keskellä kaikkea, okei, vanha ja hiukka kulunut, mutta oma pikku keidas altaan ja aurikotuolien kerä löytyy ja hotellin emäntä todella mukava.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
15.8.2018
Rento loma auringossa:)
MepaHersonissos oli kiva kohde. Aurinkoa & lämpöä riitti koko kaksi viikkoa. Olimme reissussa miehen, lasten (6v, 11v, 13v) sekä mummin kanssa; kaikki viihtyivät:)
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
14.8.2018
Mukava perheloma
KaitsuPerhe viihtyi uimassa koko loman. Altaan vesi oli lämmintä ja altaat olivat turvallisia perheen pienimmälle. Kelit olivat hyvät ja lämmintä oli. Vesipuiston ilta/yödiscon äänet kantautuivat häiritsevästi huoneeseen. Jos olet herkkäunineen kannattaa välttää kohdetta. Osa hotellin henkilökunnasta käyttäytyi tympeästi/välinpitämättömästi (varsinkin hotellin ravintolassa). Kiinalaisen/japanilaisen ravintolan ruoka Suomen halppisbuffan tasoa. Kokonaisuudessa hotellin ravintolan ruoka oli monipuolista, mutta mautonta.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
14.8.2018
Ihan ok paikka
TytteliHersonissos osoittautuii ihan kivaksi pikkukyläksi, josta kyllä saa viikossa tarpeekseen. Kaikki palvelut on lähellä ja ruokapaikoissa oikeastaan kaikki on hyvää, kuten Kreikassa yleensäkin. Keskustan rannoilla ei paljon yksityisyyttä ollut, mutta palvelut pelasivat, joten ei valittamista. Aurinkotuolit maksoivat 5 e/päivä ja juomat olivat halpoja.. Olut tai viinilasi 2,50 e. Yläkylissä oli erityisen hyviä ruokapaikkoja, mutta kiipeäminen oli raskasta kuumuudesta johtuen. Rantakadun ruokapaikoissa plussana mahtavat maisemat.
Yleisesti yllätti halpa hintataso. Syöminen ja juominen oli edullista. Vaatteet taas olivat ylihintaisia. Samoja vaatteita myytiin monessa paikassa ja hinta vaihteli suuresti, joten kannattaa vertailla!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
6.8.2018
Tekemistä aktiiviselle
ActiveHersonissoksen Star Beachillä oli tekemistä ja hyvä meininki.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
6.8.2018
Aurinkoinen loma
AnselmiLämpöä ja aurinkoa riittää. Paikkana Hersonissos ei ehkä ole kauneimmasta päästä, mutta sopii rentoon lomailuun. Rannat pienet, mutta joka päivä löytyi vapaita aurinkotuoleja. Palvelu rannoilla toimii. Ihmiset ystävällisiä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
5.8.2018
Perheloma Star Beach
Star Beach 2018Lomailimme viikon heinäkuussa 2018 Star Beach hotellissa. Hotelli oli hyvä ja matkakuvaus Aurinkomatkojen sivustolla ei ihan kaikkea kertonut hotellista. Meillä oli 8 v ja 2 v tytöt mukana. Hotelli on perus varma kohde lomalle. Kaikki pelasi hyvin. Altaita oli paljon ja osa niistä soveltui hyvin myös perheen nuorimmalle. Varsinaisesti emme käyneet isoimmissa vesiliukumäissä, joten niistä en enemmin osaa kertoa. Mutta varmasti löytyy valikoimaa eri ikäisille lapsille. Rannat oat kohtuullisen pieniä poukamia, mutta ihan hyviä hiekkarantoja. Tilaakin löytyi sekä rannoilta että altailta kohtuullisen hyvin.
Meillä oli se isompi kaksio maatasossa hieman kauempanan päärakennuksesta. Meluhaittoja ei ollut. Tilaa oli hyvin ja huoneisto siistiä perukamaa Kreikan matkailijlalle. Sänkyjä taisi olla peräti seitsemälle. Kokoa oli jotaikuinkin se 50 - 60 neliötä. Oikein hyvä.
Ravintolat oli ok all inclusivella. Ei mitään mieletöntä, mutta oikein hyvää ja juomiahan, sekä pikkkupurtavaa ja jätskiä sai melkein joka kulmalta hotellialueelta, joka oli todella iso vesipuistoineen. Eli jos haluaa perusturvallisen ja hyvän rantahotellin Kreetalta niin hyvä paikka on perheelliselle.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
4.8.2018
Ihana loma
Kolmas kertalainenIhana paikka ylitti odotukset.Aika iso ,elävä ja vilkas.Ihania ravintoloita ja paljon katseltavaa.Viikko meni kuin siivillä.Helppo mennä paikallis bussilla käymään Iraklionissa tai Agios Nikolaoksessa.Tekemistä riitti.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
25.7.2018
Sopivasti kaikkea
High heelsMukava kohde josta löytyy hyviä rantoja, shoppailu mahdollisuuksia ja nautittavaa ruokaa. Täältä on loistava lähteä tutkimaan saarta autolla. Saarella on niin paljon nähtävää että suosittelen 2-3 päivän autonvuokrausta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
25.7.2018
Kiva matkakohde!!!!
KekeHersonissos on kiva kaupunki. Hyvät rannat, hyvä ruoka ja juomat. Hotel Irini on vaatimaton majoituskohde. Ilmastointi saisi sisältyä hintaan. Vastaanottovirkailija voisi olla ystävällisempi. Kokonaisuutena hyvä matkakohde.
Aurinkomatkat on hyvä matkanjärjestäjä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
23.7.2018