Agios Nikolaos, Kreeta – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Agios Nikolaos, Kreeta
Muut arviot
Agios Nikolaos, Kreeta – Asiakkaidemme kokemuksia
Rantaloma
Mies 65 vHyvä rantaloma. Pidimme myös veneretkistä sekä erityisesti jeeppisafarista vuoristoon paikallisen oppaan kanssa, jolloin näkee aivan toisenlaista Kreetaa kuin vain viettäessään aikaa rannalla.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
7.7.2022
kaikki lähellä
MaaretKaupunki oli vilkas ja keskustassa riitti sopivasti nähtävää. Järven ympäristö ja ostoskadut vetivät puoleensa. Yllätys oli rappusten määrä; niitä kaupungissa riitti, mutta ei ollut ongelma. Hyvätasoisia ravintoloita paljon ja plussaa siitä että sisäänheittäjät eivät olleet liian "päällekäyviä". Varsinainen löytö oli Saray Grillhouse, missä söimmekin useampana päivänä koska ruoka oli todella herkullista ja annokset isoja. Kotiinlähtiessä moni kaipaili bussissa Aurinkomatkojen opasta kertomaan tarkemmin Iraklionin lentokentän lähtöselvityssysteemeistä. Opas odotti kyllä kentällä ja kertoi lähtötiskit ym, mutta kentän kaaokseen moni kaipaili tarkempaa opastusta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
7.7.2022
Rentouttava loma!
TelluTänne oli pakko päästä uudelleen! Ihana kreetalainen kaupunki! Vietimme tyttären kanssa rentouttavan loman nauttien hyvästä ruuasta ja paikallisten ihmisten ystävällisyydestä. Varsinkin iltaelämä oli tunnelmallista ja mukavaa. Ikävä jäi, mutta palaamme jälleen. Suosittelemme myös auton vuokraamista, niin pääsee kiertämään saarta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
6.7.2022
loma
JukkisAurinkomatkojen oppaiden palvelut olivat tällä matkalla todella vaatimattomat. Erityisesti paluumatkalla lentokentällä olisi pitänyt olla ajantasainen ohjaaminen. Ruuhkautuneella kentällä omatoiminen oikean lähtöalueen etsiminen oli todella haastavaa.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
5.7.2022
Juhannuksen äkkireissu
TomiMukava paikka jossa paljon nähtävää, lähinnä kaupunki kohde
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
4.7.2022
Kiva kaupunki
KatriKiva kaupunki, näkee paikallista elämää ja riittää nähtävää moneksi päiväksi.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
30.6.2022
Oli tosi mahtava loma
InnaHotelli El Creco oli muuten tosi hieno ja asiakaspalvelu oli erittäin hyvä. Yksi palvelijaista puhuu myös suomea. Mutta hotelin aamiainen oli yksinkertainen.
Agios Nikolaos lomakohteena on aivan hyvä ja todella kaunis paikka
Aurinkomatkoejen kans on ollut aina hyvät kokemusket.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
26.6.2022
Rappusia kiipeillen
KatharinaSMuuten oli odotusten mukainern,
mutta
- esim. kirkot ja arkeologinen museo olivat suljetut
- jouduttiin heti vaihtamaan huone, koska meille annettu ei ollut toiveidemme mukainen
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
25.6.2022
Leppoisaa lomailua
KesäreissaajaMatkan varaaminen oli helppoa, lisäpalvelut ym. tieto löytyi helposti.
Itse matkustaminen sujui mukavasti. Pienenä miinuksen koimme sen, että Finnairiltä olisi pitänyt varata ruokailu etukäteen ja se oli meiltä paluumatkan osalta unohtunut. Valikoimat koneessa olivat tosi pienet.
Hotelli oli mukava, henkilökunta oli erittäin ystävällistä ja auttavaista. Auton vuokraaminen hotellista onnistui helposti ja sujui hyvin.
Ruokailuissa oli todella runsaat valikoimat, joten aina löytyi hyvää, itselle mieluista syötävää. Gluteenitonta leipääkin sai pyytämällä. Buffet-pöydässä oli voinut olla merkittynä, mitkä ruokalajit ovat gluteenittomia, esim. G= gluteeniton, L= laktoositon V= vegaaninen, tai jollain muulla merkinnällä. Nyt piti joka aterialla hakea kokki kertomaan se meille. Onneksi grillistä sai aina varmasti gluteenitonta syötävää. Aterioiden varaaminen aplikaation avulla toimi hyvin eikä ollut turhan tarkkaa, milloin syömään menee.
Uima-altailla oli lähes joka päivä todella tuulista, mikä kyllä raikasti mukavasti lämmintä säätä. Välillä tuntui tosin aika viileältä. Oli viihtyisää viettää aikaa altailla, koska tungosta ei ollut. Palvelu pelasi sielläkin. Auringonottotuolien varaaminen pyyhkeillä koko päiväksi ärsytti! Näin taphtui hotellin laittamista ohjeista huolimatta.
Mukavaa ilta-ohjelmaakin oli järjestetty ihan omaan hotellin, niin ei tarvinnut lähteä kaupungille välttämättä.
Hotelli ei oikein sovellu liikuntaesteisille, eivät ainakaan kaikki huoneet. Hissit olivat pienet ja jopa epäkunnossa välillä. Paljon portaita.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
22.6.2022
Mahtavat merimaisemat
AnnuliValitsimme tarkoituksella vähän isomman kohteen, jossa myös normaalia elämänmenoa. Se kannatti, maisemat myös mahtavat.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
20.6.2022