Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Kuntoloma
Rauhallista lomaaIlmat suosivat . Hotelli oli rauhallinen ja kauniit näkymät.
Hotellin henkilökunta ystävällistä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
3.3.2025
Ihana vko Madeiralla ja hot Porto Maressa
2 aikuista ja teiniVietimme hienon ”hiihtoloma”viikon hotelli Porto Maressa. Hotelli hyvin pidetty, siisti, kaunis puutarha ja allasalueet. Yllätyksenä tuli ettei alle 16v saa käyttää saunaa, tästä emme huomanneet mainintaa ennalta. Helppo mennä keskustaan kävellen taksilla tai busseilla. Pingo supermarket vieressä.
Aurinkomatkojen tarjonnassa oleva ”osittainen merinäköala”-huonetyyppi ei ollut hyvä. Saimme huoneen sivukadulle päin, suoraan vastapäätä baari joka soitti musiikkia puoleen yöhön. Lisäksi jyrkässä rinteessä jokainen kulkuneuvo huudatti kaasua. Saimme vaihdettua huoneen lisämaksusta, matkatoimisto ei tässä auttanut. Voisin palata samaan hotelliin mutta pitäisi voida varmistaa ettei huone ole sivukadulle päin.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
2.3.2025
Luonnonystävän unelmakohde
LomailijaKaunis saari, jossa on paljon luonnonihmeitä nähtäväksi. Maisemat ovat upeita ja patikointireittejä riittää. Lämpötila on miellyttävä ympäri vuoden. Hiekkarantoja ja yökerhoja kaipaavalle kohde ei sovi.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
1.3.2025
Upeat maisemat
MatkailijaMadeira on upea luontokohde, hengästyttävän hienot maisemat. Mutta löytyy myös paljon kiinnostavaa historiaa ja mukavaa kaupunkielämää.
Madeira on kuitenkin hieman haastava kun on pieni liikuntarajoite ja korkeanpaikankammo, sillä maasto on erittäin mäkistä ja paljon korkeuseroja. Mutta siellä pärjää kun ottaa vähän asioista selvää etukäteen ja käyttää tarvittaessa taksia.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
1.3.2025
Upea viikko Madeiralla
AnneMarieOlimme ensi kertaa Madeiralla hotelli Do Centrossa. Hotellin sijainti oli aivan täydellinen meille jotka tykkäämme kierrellä nähtävyyksiä. Hotellin vierestä löytyi myös kauppa, apteekki sekä leipomo/kahvila. Do Centrossa meillä kuului huoneen hintaan aamukahvi joka olikin oikeastaan aamupala. Hotelli oli siisti ja henkilökunta ystävällinen.
Funchal oli yleisilmeeltään siisti kaupunki jossa oli rauhallinen tunnelma. Kaupoissa ei tyrkytetty mitään vaan sai aivan rauhassa katsella. Ihmiset olivat ystävällisiä ja kohteliaita.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
1.3.2025
Hieno reissu!
Aikuiset TampereeltaMadeira on kohteena loistava aikuiselle parille. Sopivasti kaikenlaista mukavaa tekemistä. Helmikuun kahden viikon reissulla aurinkoa riitti lähes jokaiselle päivälle ja päivät kuluivat katuja ja nähtävyyksiä mittaillessa. Ruoka- ja kahvittelupaikkoja oli runsasti tarjolla edulliseen hintaan. Turistina sekoituimme helposti paikallisten ystävälisten ihmisten elämään.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
28.2.2025
Kesäviikko keskellä talvea
KaijaIhana loma talvesta. Oli onni säiden kanssa mutta sadepäivä tai kaksi ei olisi lomaa pilannut.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
27.2.2025
Rentoa lomailua
ReippailijatErittäin siistiä, miellyttävä sää päivisin ja runsain mitoin erilaista tekemistä ja näkemistä, vaikka oli jo kolmas kerta Madeiralla ja vieläkin jäi koettavaa seuraavalle matkalle. Saarella mahtava luonto ja Funchallin vanha kaupunki on aivan upea kauniista kalastajakylistä ja saaren muista kaupungeista puhumattakaan.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
25.2.2025
Pettämätön talvilomakohde
Anom25Huolimatta siitä, etteivät säät tällä kertaa viikon matkaani suosineet, se lunasti odotukset. Madeiran kaunis luonto ja upeat puutarhat lumoavat kaikkina vuodenaikoina, siellä on tarjolla paljon järjestettyjä retkiä ja myös omatoiminen liikkuminen julkista liikennettä käyttäen on helppoa ja edullista, ja taksit ovat luotettavia. Helpoimmat levadat olivat turvallisia myös märällä kelillä joskin paikoitellen mutaisia. Sadepäiviksi Funchalissa on runsaasti myös museoita ja kauniita, elämänläheisiä kirkkoja tutkittavaksi.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
24.2.2025
Luonnon kauneutta!
RituMadeira on vihreä kaunis saari, jonne on läpi vuoden hienoa matkustaa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
23.2.2025