Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Madeira yllätti monipuolisuudellaan
IlopisaraEtukäteen minulla oli mielikuva, että Madeiran matkalle tulee oman ikäisiä ja vanhempia, mutta jo lentokentällä havahduin nuorten suureen määrään, perillä ymmärsin kyllä miksi. Madeira on yksi monipuolisimmista kohteista missä olen ollut. Tekemistä riittää mainiosti kahdeksikin viikoksi, itse olimme vain viikon Jo pelkästään levadoihin tulee himo ja niitä on niin eritasoisia, harmitti kun oltiin jätetty levadakävely vasta loman loppuun. Oppaalta saatiin aivan loistavat vinkit kaikkeen lomaohjelmaamme. Olemme olleet jo monena vuonna todella tyytyväisiäAurinkomatkojen oppaiden tasoon, kertakaikkiaan todella ammattitaitoista porukkaa ja mukavia.. Madeira oli myös varmaan siistein kohde missä olemme olleet. Meidän matkaan kuului myös puolihoitoruokailu ja oltiin siihenkin tosi tyytyväisä: siinä viikon aikana tarjoiltiin kaikki paikalliset erikoisuudet ja herkut. Suosittelen aikuisille, pienten lasten kanssa en matkustaisi tähän kohteeseen korkeuserojen vuoksi, samoin jos potee aivan erittäin voimakasta korkeanpaikankammoa, tekemistä on silloin vähemmän.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
5.9.2016
mieleenpainuva loma
tuulikkiMadeira siisti ja kaunis saari. Ei juurikaan sisäänheittäjiä ravintoloiden edustalla. Tykkäsimme kovasti. Ilma oli upea koko viikon.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue:
Ikä: 56–65
Matkaseurue:
5.9.2016
Mukava lomakohde
ReissuKaikki toimi kuten pitikin. Oppaat todella mukavia ja asiansa osaavia. Hotelli hyvä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
2.9.2016
Kaunis madeira
mamaKaunis saari, paljon nähtävää ja koettavaa. Loistava hotelli, myös sijainniltaan. HIntataso korkeahko = suomen tasoa vähintään, ei tinkaamista hinnoista. Ei liian ylipursuavaa tuputtamista ym. muttei ylenpalttista kohteliaisuuttakaan turisteille. Siisti ja aikuiseen makuun!!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
31.8.2016
Kaunis Madeira
MerviMadeiraa suosittelen kaikille ystävilleni. Saari on todella kaunis ja vihreä. Puut ja monenlaiset kukat kukkivat ylenpalttisesti. Liikkuminen vähän kauempaakin hotelleista keskustaan on helppoa, koska bussit kulkevat usein ja nopeasti. Funcal on sopivan rauhallinen ja siisti kaupunki. Ravintoloissa ruoka on hyvää ja annokset ovat runsaita. Madeira-viiniä tuliaisiksi - ehdottomasti.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
31.8.2016
Ihana kohde, sujuva palvelu
JaanaSiMadeira kohteena hurmasi ensisilmäyksestä. Oppaiden alkuesittely lentokenttäkuljetuksen aikana oli oikein hyvä ja retkien varaaminen oli vaivatonta ja sujuvaa. Retket (valas- ja delfiinisafari sekä jeep safari) olivat huippuja, todella hyvin järjestettyjä ja opastettuja.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
30.8.2016
Luontorikas kohde ensikertalaiselle
ElisabethEnpä ollut ennen Madeiralla käynyt, joten odotuksia oli saarta kohtaan. Ajatus siitä että on mahtavan Atlantin valtameren keskellä ilman vastarantaa oli jo sinänsä mielenkiintoinen.
Maisemat ovat huikeat ja niitä sieltä eniten hain. Kävin kaikki mahdolliset kohteet katsomassa idästä länteen ja pohjoisesta etelään. Eipä uskoisi että saari on niinkin pieni, näytti paljon suuremmalta. Monipuolisuus on plussaa. Se mikä harmitti merta rakastavaa, liittyi mereen pääsyn vaikeuteen. Ei ole rantoja jonne voisi vain kävellä. Sitä jäin kovasti kaipaamaan. Merivesialtaalle pääsee jonkun hotellin kautta tai yksittäisessä kohdassa. En kaivannut hiekkarantaa vaan yksinkertaisesti vain helpputta kävellä veden lähellä. Merimatkalla tapasin delfiinejä, mikä oli hienoa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
24.8.2016
Hyvä loma.
LareErittäin siisti ja kaunis lomakohde.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
23.8.2016
Hieno kohde
AngieMadeiralla on laajasti tarjottavaa moneen makuun; olipa kyse sitten luonnosta (erityisesti puutarhat, kukat, sisiliskot, delfiinit tai vaikka vain meri- ja vuoristomaisemat), auringonpalvonnasta, uimisesta, aktiivisesta liikkumisesta (levadat), kulttuurista, hauskanpidosta, ... Madeirasta on moneksi.
Tosin jos haluaa rauhaa & hiljaisuutta, niin hotellia ei kannata valita Funchalista. Kaupungin melutaso pysyy varsin korkealla läpi vuorokauden.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
23.8.2016
Hieno kohde, hyvä hotelli
UmaiVierailimme Madeiralla tyttäreni kanssa heinäkuussa. Kohde tarjosi tyttärelleni monipuolisesti tekemistä; levadat, rotkovaellukset ym. Itse olen liikuntarajoitteinen, mikä ei haitannut, koska hotellimme Vidamar oli kiinnittänyt erityishuomiota esteettömän liikkumiseen. Hotelli oli korkeatasoinen, palvelu oli erinomaista, asiakas otettiin kokonaisvaltaisesti huomioon. Ainut miinus tulee puolihoidon päivällisestä, jonka seisovassa pöydässä vihannekset olivat etikkaisia ja myös pääruoka joinakin iltoina useaan kertaan säilötyn makuista. Aamupala oli monipuolinen ja laadukas. Nautimme lomasta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
22.8.2016