Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Upea kohde
MePeOsallistuimme lomallamme yht. neljään opastettuun tapahtumaan, jotka olivat:
Kaupunkikierros, jonka aikana saimme tietää Funchalista ja sen tarjoamista mahdollisuuksista varsin paljon.
Levadakävely tutustutti meidät tähän ihmisvoimin tehtyyn, mutta luontoa kunnioittavaan järjestelyyn veden siirtämiseksi ja samalla upeisiin maisemiin.
Saaren kiertomatka bussilla antoi yleiskuvan saaresta ja osasta sen nähtävyyksistä.
Purjehdusretkellä näimme saaren mereltä käsin, mutta myöskin delfiinejä, sekä pääsimme uimaan Atlantin kirkkaassa vedessä.
Suomenkielinen opas/oppaat olivat mukana kaikissa tapahtumissa, paitsi purjehdusretkellä, jossa oli toki englanninkielinen opastus.
Oppaat olivat ystävällisiä, runsaasti tietoa kertovia ja mukana alusta loppuun. Heille täydet pisteet!
Rantalomakohde Madeira ei varsinaisesti ole, mutta uimaan pääsee, varsinkin Funchalin hotellialueella.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
2.8.2017
Mahtava Madeira!
JohannaMahtava loma perheen kera. Itselläni oli kolmas kerta Madeiralla, mutta lapset 7v ja 9v. ensimmäistä kertaa ja ihastuivat täysin.
Four views monumental-hotelli oli hyvä. Kaksio tilava, aamupalat runsaat, siivous toimi, uima-altaalla oli rauhallista ja vesi lämmintä.
Vastapäisen hotellin rakennustyömaalta kuului ääniä ja iltaisin trubaduuri soitteli vastapäisessä ravintolassa, mutta eivät ne suuresti häirinneet.
Vesipuisto oli kiva kokemus, edullinen sisäänpääsy ja ruoat, uimavalvonta toimi tehokkaasti. Taxiin toki kului rahaa...
Oikein miellyttävä loma, oikein ystävällisten Madeiralaisten luona, palaamme varmasti!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
2.8.2017
Euroopan kukkaruukku
pippaMadeirassa on paljon nähtävää ja koettavaa varsinkin aikuiseen makuun. Elämä Funchalissa on erilaista kuin muualla saaressa, joten suosittelen saareen tutustumista laajalti. Puhdas meri valaineen, delffiineineen ja kilpikonnineen ihastuttaa. Jylhät rinteet ja vuoret ovat henkeä salpaavia. Laaja valikoima erilaisia hedelmä- ja kukkapuita hämmästyttävät. Ystävälliset ihmiset ja hyvä liikennekulttuuri miellyttävät.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
2.8.2017
Ylellistä ja siistiä
JukkaVietimme kaksi viikkoa Calhetassa Madeiralla Savoy Saccharum hotellissa. Nautimme suuresti hotellin siististä ja rauhallisesta ilmapiiristä. Hotelli ympäristöineen tarjosi myös erinomaoset liikuntamahdollisuudet. Puolihoitoon kuuluva ruoka oli pääosin hyvää mutta buffetin taso vaihteli. Huone oli erinomainen. Loistava valinta ylellistä js kiireetöntä ilmapiiriä arvostavalle ! Se tosin täytyy mainita, että vaikka Aurinkomatkat mainostaa hotellia termillä "Aikuiseen makuun ", siellä oli aika paljon lapsiperheitä eri maista. Lapsista ei kyllä ollut häiriötä
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
2.8.2017
Hyvä aurinkoloma
Hyvä aurinkoinen sää. Sopiva lämpötila.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
1.8.2017
Loma Madeiralla heinäkuussa
N ja ROlimme mieheni kanssa todella tyytyväisiä tähän lomaan. Kaikki toimi, hotellimme taskokas, siisti ja kaikinpuolin hyvä. Upeita kokemuksia ja elämyksiä yllinkyllin. Aurinkoa ja lämpöä riittävästi. Ei mitään negatiivista sanottavaa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
1.8.2017
mahtava loma
LisbeHotelli oli hyvä. Matkakohde ihana, aivan varmasti tullaan toistekin.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
1.8.2017
Upea Madeira
Jumppapirkko79Kaunis saari ja nähtävää riittää. Ilmasto miellyttävä, ei liian kuuma. Hotelli Four Wiew Baya oli hyvä ja siisti. Mukavia erikoisiltoja järjestettiin vkon aikana. Lyhyt kävelymatka keskustaan. Suosittelen!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
26.7.2017
Onnistunut loma
LiukutaklaavapakkiHieno yhdistelmä kaupunki ja aurinkolomaa. Nähtävyyksiä ja kauppakeskuksia. Edullinen ja monipuolinen.
Saarikierros oli mahtava.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
25.7.2017
Tulipa reippailtua
JoniKohteena Madeira oli loistava! Tekemistä ja näkemistä riittää. Maasto on mäkistä joten suht hyvästä kunnosta on etua mikäli kävellen haluaa liikkua. Erityisesti matkassa jäi mieleen retki nunnien laaksoon. Muutenkin Madeiralla tuntuu olevan vaikka minkälaista aktiviteettia tarjolla ja aika paljon pystyy tekemään pienellä rahalla, jos on valmis ottamaan selvää asioista ja liikkuu jaloin/julkisin.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
25.7.2017