Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Ummikot ulkomailla
IituMadeira oli kiva paikka! Tekemistä löytyi paljon ja aurinkoa riitti. Ihmiset puhuivat englantia jota oli helppo ymmärtää, hyvä ruoka ravintoloissa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 15–24
Matkaseurue:
Ikä: 15–24
Matkaseurue:
16.10.2017
Rasittava loma
PurkkuItse Madeira,ennestään tuttu kohde ,oli entisellään ja hyväjalkaiselle sopiva kohde. Mutta sinne pääseminen on todella ongelmallista. matkamme 2.10-9.10 oli tuskien taival, sillä pääsimme perille vasta 5.10 puolilta päivin. Sitä ennen tutustuimme Tenerriffan, Porto Santosin ja Lissabonin lentokenttiin tosin koneessa istuen. Olimme varanneet Madeiran,koska lento oli lyhyt,sillä aviomieheni oli kolmasti ohitusleikattu ja nousut ja laskut eivät olleet suositeltuja. Nyt kolmen päivän aikana teimme seitsemän nousua ja lasklua, joten päivät olivat täyttä kärsimystä. Olemme molemmat myös diabeetikkoja,joten olisimme varautuneet omalla ruoalla,jos olisimme tämän tienneet, sillä ruoka loppui koneesta. Annan täydn kiitoksen henkilökunnalle,joka jaksoi hymyillä ja auttaa käytettävissä olevilla keinoilla,mutta mahdottomalle hekään eivät voineet mitään. Itse Madeiralla hotellimme Jardins d´ Adjuta oli hieman kulahtanut,mutta menetteli. Palvelu ei ollut erityisen ystävällistä vaan mieluummin välinpitämätöntä. Uima-allasalue oli epäsiisti,sillä tupakantumppeja ja astioita ei korjattu pois päivän aikana. kolmen päivän lomana emme ehtineet tutustua kuin omaan hoteelliin ja juuri ja juuri lähiympäristöön, sillä alkumatka rasitti elimistöämme liikaa. Aikamme meni lähinnä nukkumiseen ja pienelle hetkelle altaalla olemiseen. Olimme todella pettyneitä,koska kallis matka oli tarkoitettu rentoutumiseen ja aviomiehen ihottuman hoitamiseen auringon avulla. Koko matka meni pieleen!!!
Näin nollen en voi antaa tähtiä,koska kokemus oli vain hotellista!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
16.10.2017
Kolmen päivän lento ennen perille pääsyä
OskuKohteeseen tyytyväinen
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
14.10.2017
Rentouttava häämatka
annimettovaaraMadeira..
Niin paljon nähtävää ja koettavaa, että yksi viikko ei riitä kaikkeen. Luonto on todella kaunis ja monipuolinen, ihmiselle joka rakastaa luontoa niin oiva paikka rentouttavalle lomalle. Mielestäni paikka ei sovellu lapsiperheille eikä liikuntarajoitteisille.
Oikein ihanaa ruokaa ja juomaa. Paikalliset ihmiset hieman varauksellisia turisteja kohtaan, joka yllätti meidät miehemme kanssa. Kannattaa valita hotelli jossa hyvät uima-allas alueet koska hiekkarantoja ei kovin ole.
Oikein mukava loma ja erinomaiset oppaat!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
9.10.2017
Todellinen kesän jatko
AllanHotelli kaipaisi hukan remontointia. Puutarha ja allasalue hyvät. Oppaat etenkin Alina oli hyviä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
8.10.2017
Kaunis paikka, vehreätä
MelluSaari on kaunis ja hyväkuntoisille tosi hieno kohde. Itse kaipasin hiekkarantaa tai parempaa mahdollisuutta uida meressä. Sää oli lämmin ja aurinkoa saatiin. Ihmiset ystävällisiä ja palvelu pelasi.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
7.10.2017
Mieleenpainuva loma
Mielyttävä lomaSuomesta poikkeava ympäristö kiinnosti
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
7.10.2017
Upeiden maisemien Madeira
LomalainenMadeiran saari yllätti positiivisesti lämpimällä ja aurinkoisella säällään syyskuun lopussa; sää suosi koko lomamme ajan. Saarella on aivan huikean upeat ja vehreät maisemat. Aurinkomatkojen saarikierros oli mahtava ja erittäin hyvin toteutettu kokonaisuus, jossa päivän aikana näki upeita maisemia ympäri saarta. Myös retki Nunnienlaaksoon oli mukava puolipäiväretki. Omatoimisesti kävimme Funchalin keskustassa paikallisbussilla. Kaapelihissillä kävimme Montessa, tutustuimme upeisiin puutarhoihin ja tulimme perinteisellä korikelkalla alas. Pidimme Madeirasta enemmän kuin Kanarian saarista juuri saaren vehreyden ja siellä säilyneen alkuperäisyyden vuoksi. Kaikkialla on siistiä ja puhdasta ja vesijohtovettä uskaltaa juoda. Suosittelen!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
7.10.2017
Paljon nähtävää
zravelUpea Funchalin kaupunki. Löytyy kaksi köysirataa (cable car), kapeita kujia ja puutarhoja.
Saari on upeaa jyrkkää vuoristoa ja laakeripuumetsiä.
Hintataso melko korkea.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
6.10.2017
MADEIRA
TuroErinomainen lomakohde, parhaat oppaat koskaan, hieno ravintolakulttuuri, rento fiilis
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
4.10.2017