Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Mukava loma!
Mies 48Mukava ja rentouttava loma.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
22.2.2018
Kaunis vuoristo Twin Peaks
EfedriiniKaunis luonto. Kodittomille toivoisin kodit
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
22.2.2018
Korkeita paikkoja, mahtavia näkymiä
SarisalsaMadeiran saari on ominaisuudeltaan aika haastava kovasta korkeanpaikan kammosta kärsivälle. Mm. levadat vaativat kylmiä hermoja ja olivat huomattavasti vaativampia kuin kuvittelimme. Meiltä ne jäivät suurilta osin kokematta juuri tuon korkeanpaikan kammon vuoksi. :=) Ilmasto on miellyttävä ja luonto todella kaunis.
Ei rantaelämää perinteisessä merkityksessä. Sitä ei toki lähdetty hakemaankaan.
Ruoka on hyvää ja kohtuu hintaista.
Pääkaupungin tori on todella valitettavasti "rahat pois turisteilta" meininkiä, joten jäi hedelmät sieltä ostamatta.
Paikallisbussiliikenne toimii hyvin ja on edullista, kunhan ensin pääsee jyvälle systeemistä. Asuimme Calhetassa ja sieltä buusimatka Funchaliin kestää reilut 2 tuntia. Naapurikyliin pääsee melko kätevästi bussilla / taxilla.
Ihmiset ja palvelu on ystävällistä, mutta ei kovin sydämmellistä. Portugalilaiset ovat aika hiljaisia ja vetäytyviä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
22.2.2018
Rentouttava loma
Pariskunta HämeestäTodella kaunis paikka liikuntaa harrastavan kohde
paljon ylä/alamäkiä kunto kasvoi kohisten.
Lyhyet matkat pääsi hyvin jalkaisin paikasta toiseen
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
19.2.2018
Madeira on mielenkiintoinen.
FileasCastanheiro Boutiq hotelli oli hyvä. Aamupalalla kuohuviiniäja hedelmiä runsaasti. Valmismatkoilla ei yleensä ole näin hyviä hotelleja. Hyvät sängyt.
GoogleMaps on tarpeen bussien selvittämiseksi.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
16.2.2018
Tuulinen loma Funchalissa
PeSiKaksi viikkoa tuulta ja tuiverrusta Madeiralla. Neljä aurinkoista päivääkin sentään osui loma-ajalle.
Kohde ei kovin hyvin huonojalkaisille sovi.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
16.2.2018
HYVÄ LOMA
MartinusEi pääse moittimaan
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
15.2.2018
Monipuolinen loma
NahkisMadeira on hyvä lomakohde varsinkin aktiivilomalaisille. Saarella on upea, rehevä ja vaihteleva luonto, joka houkuttelee etenkin vaelluksille. Funchal on kaupunkina eläväinen ja aidon oloinen. Ostosmahdollisuudet ja ravintolavalikoima ovat erinomaiset. Kannattaa myös suunnata ympäröiville vuorille, kuten Monteen, josta on upea näkymä alas kaupunkiin. Rantalomailuun Madeira ei varsinaisesti sovi, sillä saarella ei ole kunnon hiekkarantoja. Matkustusajankohtanamme (helmikuu) sää oli poikkeava ja hyvin vaihteleva, ja taisimme nähdä kaikki neljä vuodenaikaa viikon aikana. Lämmin ja sateenkestävä vaatetus oli tarpeen, mutta myös auringonotolle löytyi sopivia päiviä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
15.2.2018
pieleen mennyt loma
TarjaMadeira on hieno saari, aikuisten lomakohde.
Meidän loma päättyi jo toisena loma-aamuna. Mieheni sairastui vakavasti ja joutui 2,5vk:ksi sairaalaan. Soittaessani Aurinkolinjaan en sanut mitään tukea enkä apua, vaan tylyä käytöstä. Kertaakaan kukaan ei ottanut yhteyttä, miten voimme ja olemmeko vielä saarella? Onneksi oli hyvä matkavakuutus ja sitä kautta sain kaiken avun ja tuen.
Sitten poikamme lensi Madeiralle ja palasi kotiin sillä lennolla, jolla meidän piti palata eli maksoimme hänen lentonsa. Olimme maksaneet kaksi paluulentoa itsellemme, kaksi kuljetusta kentälle ja kaksi ateriaa lennolle. Sain "kerjättyä" pojalle kuljetuksen kentälle, jonka olimme siis jo maksaneet kahdesti. Ruokaa hän ei tietenkään saanut koneessa.
Mieheni ei varmaan ollut ensimmäinen suomalainen, joka sairastuu vakavasti lomalla? Olisin toivonut hieman empatiaa, apua ja vastaantuloa Aurinkomatkoilta.
Madeiralla olemme käyneet ensimmäisen kerran 32v sitten ja saari itsessään on hyvä lomakohde aikuisille.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
15.2.2018
Odotuksia vastaava loma
AkemLentokoneelta bussille siirryttäessä opastus voisi olla kattavampaa.
Hotelliympäristö vastasi odotuksiamme, vedenkeitintä olisimme kaivanneet.
Madeiran luonto on tutustumisen arvoinen myös tammi-helmikuun vaihteessa, kuten eräs Madeiralla matkustellut tuttavani totesi "Madeiralla on aina kevät".
Aurinkomatkojen matkaa koskeva nettiviestintä toimi hyvin.
Pois lähdettäessä kentällä kesti lähtöselvitystä edeltävä jonotus toista tuntia. Tämä on selkeä ongelma "huonojalkaisille", eikä muidenkaan kannalta mukavaa, joten tähän tulisi saada parannusta.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
12.2.2018