Madeira – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Madeira
Muut arviot
Madeira – Asiakkaidemme kokemuksia
Ihana loma
LomallaMadeiralla ei aika tule pitkäksi. Paljon katseltavaa, ja paljon mahdollisuuksia liikkua ja nauttia luonnosta. Autopäivät ihan superia!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
12.11.2021
Hyvä loma
Seppo NiemiLas Palmasin loma onnistui erittäin hyvin. Myös Madeiran loma oli hyvä. Tätä matkaa heikensi kuitenkin se, ettei hotelli Four Views Monumental ollut tyydyttävä. Hotellissa palvelu oli kaikin puolin huonoa ja gluteenittoman ruuan saanti oli olematonta. Esim. aamiaisella palvelusväki mekasti korvan juuressa kovaääniisesti eikä pitänyt koronan turvalejä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
12.11.2021
Mieleisemme lomakohde
JukkaEnsikertalaisina Madeira oikeastaan ylitti odotuksemme. Parin retken ansiosta saimme hyvän yleiskuvan Funchalista ja koko saaresta. Muuten käytimme aikamme kaupungilla ja rannoilla "hortoiluun" välillä pysähtyen kahville tai Ponchalle. Hyvien ruokaravintoloiden löytäminen ei myöskään ollut vaikeata. Hotellimme Porto Mare oli erittäin onnistunut valinta.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
10.11.2021
Upeat maisemat ja kävelyreitit
SannaMMadeira on upean vihreä ja ilmastoltaan miellyttävä saari, josta löytyi hienoja ja monipuolisia kävelyreittejä niin laaksoissa kuin vuoristossakin. Varsinkin vaativahko reitti Pico Ruivolle oli maisemiltaan mykistävä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
7.11.2021
Aurinkoa ja meren läheisyyttä
ReissuliisaVietin viikon loman Funchalissa Porto Santa Maria hotellissa. Hotellissa on viileän asiallinen kohtelu. Aamiainen on buffet aamiainen. Maskipakko sisällä hotellissa ja ravintolassa (toki ruokailun ajaksi maski pois). Hotellissa on kiva sisäallas, joka lämmitetty mutta syvyydeltään vaan 110cm. Ulkoallas melko pieni ja sekin syvyydeltään vain 110cm. Ulkona ja sisällä porealtaat joihin vapaa pääsy. Kuntosaliin pitää varata erikseen aika eli yksi huonekunta kerrallaan pääsee saliin (koronapandemiaan liittyvä rajoite). Hotelli on siisti ja hyvä varustelu, muun muassa kylpytakit ja allaspyyhkeet. Hotellin sijainti on erinomainen. Se sijaitsee keskustan ja rannan välittömässä läheisyydessä aivan vanhan kaupungin kupeessa. Alueella on boheemi tunnelma. Ihan hotellin vieressä on pieni merivesiuimala, jossa on kaikki tarvittava rantaelämää varten. Merivesiuimalaan pääsee myös hissillä. Hotellin edessä olevalle rannalle pääsee myös uimaan, mutta ranta kivikkoinen eikä sovi huonojalkaiselle. Hotellin välittömässä läheisyydessä on paljon kohtuuhintaisia ravintoloita, on myös fine dinning -ravintoloita. Ihan hotellin vieressä on kaapelihissiasema, jolla pääsee Monten puutarhaan. Se on upea paikka ja vierailemisen arvoinen. Montelta pääsee toisella kaapelihissillä toiseen isoon puutarhaan (Jardim Botanicoon) joka sekin on must-nähtävyys.
Uusi hotelialue ns. hotel zone sijaitsee 2-3 km länteen ja sinne kuten myös aallonmurtajalle pääsee mukavasti kävellen tasaista rantabulevardia pitkin. Rantabulevardilla pystyy varsin hyvin liikkumaan esim. pyörätuolilla, mutta muutoin saarella on suuria korkeuseroja ja portaita, on
jatkuvasti joko ylämäkeen tai alamäkeen kulkemista. Maisemat ovat UPEAT! Hyvä jalkineet välttämättömät. Suosittelen tätä matkakohteeksi hyvän ilmaston ja upeiden maisemien vuoksi. Aurinkomatkat järjestävät kivoja retkiä. Osallistuin saarikierrokselle, joka oli kyllä hintansa väärti, suosittelen retkeä ainakin saarella ensi kertaa vierailevalle. Saarikierroksella käydään muun muassa ylhäällä vuoristossa. Siellä on erittäin viileää ja pilvistä, reilut 10 astetta viileämpää kuin sannassa joten lämmintä mukaan!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
7.11.2021
Mukava loma
juhaOdotukset täyttyivät, jopa ylittyivät
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
6.11.2021
Onnistunut matka Madeiralle
Kerran elämässä SantoriniMatkajärjestelyt sujuivat hyvin ja saimme Aurinkomatkoilta tietoa niin matkaan liittyen kuin Covidiin liittyen.
Aikataulut pitivät ja hotelli vastasi kuvausta. Sääkin suosi meitä! ☀️
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
5.11.2021
Olihan mukavaa olla lämpimässä
KorpetiFantastinen loma
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
5.11.2021
Hieno syyskohde
AstridOlen aiemmin vieraillut Madeiralla talvella, joten loka-marraskuun vaihteen hyvä sää yllätti. Oli lämmintä koko ajan.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
5.11.2021
Ah mikä ihana saari
AATHMatkakohde vastasi odotuksia paremmin kuin osasin toivoakaan!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
5.11.2021