Zakynthos – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Zakynthos
Muut arviot
Zakynthos – Asiakkaidemme kokemuksia
Hyvät rannat, kirkkaat vedet ja inhottava siivooja
matkailija892748Matkustimme ystäväni kanssa elokuussa kaksiviikkoiselle matkalle turistien täyttämälle Zakynthoksen saarelle, Tsilivi -nimiseen kaupunkiin. Kaksi viikkoa oli juuri sopiva aika tutustua tähän pieneen, reilun 400 km² kokoiseen, kilpikonnista ja kirkkaista vesistä tunnetuun saareen.
Kirkkaita vesiä hienoine sileähiekkaisine rantoineen kyllä riitti ympäri saarta, mutta kilpikonnia ei näkynyt missään muualla kuin turistimarketeissa pehmoleluina ja muina matkamuistoina. Konnien pesiä kyllä bongasin Kalamaki -kaupungin Crystalbeachilta. Rannalle ajoimme autolla, mikä oli helppo vuokrata vaihtoehtoina mönkijät tai vaikkapa polkupyörä, mitkä ovat sopivia pienikokoisen saaren tutkimiseen. Sillä pääsimme Bananabeachille, pääkaupunkiin ja pikkukyliin. Päivät kuluivatkin rannalla löhötessä yli 30 asteen helteessä ja uidessa sinisenkirkkaassa, lämpimässä merivedessä tai ottamalla rennosti hotellimme uima-altailla nukkuen krapulaa pois, mikä oli seurausta Zakynthoksen yöelämästä. Tsilivissä ei ollut muuta kuin pari pientä irkkupubia ja coctailbaaria, loput perheenisille sopivia sporttibaareja, joista seurattiin iloisesti jalkapalloa. Laganas -kaupunki oli toinen juttu. Juopuneiden nuorten brittien ja yökerhojen täyttämä ylihinnoiteltu bailausmesta sai yöt kulumaan nopeasti. Muualta saarta ei löytynyt sen pahemmin muutaTsiliviksestäkään, joten bilehileet ottanevat suunnakseen Laganasin. Perheellisille sen sijaan suosittelen kaikkia muita saaren lomakyliä.
Teimme myös noin viisituntisen veneretken Sinisiin luoliin Hylkypoukaman kautta. Veneretkiä on tyrkyllä joka nurkassa ja pienen vertailun avulla saimme sellaisen 17 euron hintaan kuljetuksineen. Alunperin etukäteen ennen matkaamme varaamamme samankaltainen reissu olisi ollut 20 euroa enemmän, mutta onneksi peruutimme matkat löytääksemme jotain parempaa. Eli suosittelen retkien varaamista paikan päällä. Reissuja löytyy kymmenittäin erilaisine veneineen ja palveluineen, jokaiseen makuun. Lähdimme päivällä Tsiliviksestä bussilla Alykes -kaupunkiin, jossa saimme hetken uida odottaessamme venettä, millä lähtisimme näkemään saarta mereltä käsin. Vene oli kaksikerroksinen, joten aurinkoa palvovat voivat istuutua katolle, mutta esimerkiksi lapsille sopivampi paikka on auringon suojassa alakerrassa, missä on lasinen pohja, josta bongailla kaloja ja ihmetellä kuinka kirkas merenpohja näkyy vaikka syvyyttä on monta metriä. Pieni baari tarjosi janoisille virvokkeita ja sipsejä pikkunälkään. Saavuimme ensin täyteen turisteja sullotulle Hylkypoukamalle, jolle valokuvat eivät tee oikeutta. Hiekka oli täynnä isoja, meren pyöristämiä läpimitaltaan noin 1cm- 5cm kiviä, mutta ne eivät satuttaneet jalanpohjia ja olivat siitä mahtavia, että lähtivät heti pyyhkimällä helposti pois koko vartalolta. Tunnin lilluskelun jälkeen, veneemme tuli hakemaan meitä rannalta ja lähdimme kohti sinisiä luolia. Pysähdyimme muutaman kerran myös uimaan ja hyppäsinkin veneen katolta virkistymään veteen. Retkellä tuli uitua paljon, joten olinkin rättiväsynyt kun bussimme vei meidät rivitalomaiselle hotellillemme.
Hotellilla meitä kuitenki odotti yllätys. Jääkaappimme yksi tasoista oli ulko-ovemme edessä olevassa isossa kukkaruukussa vieressään lusikka. Noukimme tason ja lusikan takaisin sisälle ja selvittelyjen jälkeen ainoa syyllinen tälle ei voinut olla kuin viereisessä huoneessamme asuva siivooja. Siivooja ei kuitenkaan osannut sanaakaan englantia, joten syytä hänen toiminnalleen voimme vain arvailla. Hotelli oli myös erittäin heikosti äänieristetty, eikä sitä helpottanut se, että samainen siivooja aloitti kälättämisensä aamulla kello 8-9 mihin heräsimmekin joka ikinen aamu. Itse hän tuli kuitenkin meitä hyssyttelemään parvekkeella, vaikka juttelimme normaalilla äänenvoimakkuudella yhdeksän aikaan illalla toisen naapurimme kanssa. Itse hotellihuone oli viihtyisä, hyvin varustellulla keittiöllä, johon kuului perusastiasto, pannu, kattila, sähköliesi, vedenkeitin ja voileipägrilli. Vessassa piti vain muistaa olla laittamatta paperia pönttöön niinkuin muuallakin Kreikassa on tapana ahtaiden putkien vuoksi. Ison miinuksen havaitsimme vasta viikon oleskelun jälkeen, kun ystäväni jalassa huomasimme punaisia pilkkuja rivissä. Hetken googlettelun jälkeen, päätin tarkistaa näkyykö patjojen alla mahdollisten lutikoiden ulostetta. Löysimmekin sänkylistojen kohdalla mustia pilkkuja, joita vertasimme netistä löytämiimme kuviin ja kun vielä vertasimme ystäväni puremiakin, olimme aivan varmoja että hotellilla on lutikkaongelma. Onni onnettomuudessa on kuitenkin se, että huomasimme ongelman ennen kuin veimme niitä vaatteidemme mukana koteihimme Suomeen.
Kannattaa varoa hieman liikennettä, joka on vaarallisempaa ja vauhdikkaampaa kuin Suomessa ja ruusuja tyrkyttäviä turkkilaistyttöjä, jotka työntävät käteesi ruusun sanoen sen olevan ilmainen, mutta sen jälkeen vaativatkin rahaa. Älä vastaanota mitään ”ilmaista” kuten ei missään ulkomailla muutenkaan kannata. Paikalliset ihmiset siivoojaa lukuunottamatta saarella olivat erittäin ystävällisiä ja hyväntuulisia, mutta tylsää seuraa. Englantia osattiin mainiosti ympäri saarta, rantoja löytyi paljon, sää suosi, sillä pidämme kovasti myös 37 asteen helleaalloista. Yölämpötila oli noin 25 asteen luokkaa, joten missään vaiheessa ei tarvinnut värjötellä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 15–24
Matkaseurue:
Ikä: 15–24
Matkaseurue:
27.8.2017
Lomalla käyty
TiituskaEka kerta Zakinthoksella, mutta ei päässyt ihan TOP10 listalle. Opasteet paikkoihin suurimmaksi osaksi kreikaksi tai puuttuivat kokonaan.
Löhölomalle huippupaikka.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2017
Upeat maisemat ja ihana ilmasto
SamiLomailimme Tsilivin kylässä kahden aikuisen ja taaperon kesken. Kohde oli täydellinen perheelle, sillä oli kohde oli rauhallinen ja hinnat edulliset. Kävimme kolmella eri retkellä ympäri Zakinthoksen saarta ja maisemat olivat upeita, suosittelemme ehdottomasti. Lesante -hotellimme allasalue oli loistava ja palvelu korkeatasoista.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
24.8.2017
Kaunis saari
LaurattaaPaljon nähtävää ja koettavaa kun lähtee kaupungeista liikkumaan
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
21.8.2017
Ihana Zakynthos!
Liisa ja MaireZakantha Beach -hotelli oli todella hyvä, erittäin palvelualtis henkilökunta, siistiä, hyvää ruokaa (yksinkertaista kreikkalaista, mutta laadukasta), ihana ranta hotellin edustalla, riittävästi aurinkopetejä. Viimeisenä päivänä tuli jopa aurinkopetien vuokraaja kättelemään ja toivotti hyvää kotimatkaa!
Zakinthoksella oli paljon nähtävää, ihania maisemia, upeita rantoja, hyvät retket.
Suosittelen lämpimästi, etenkin ensimmäiseksi Kreikan matkaksi, siellä saa hyvän kokonaiskäsityksen Kreikan saarista. Enemmän nähtävää koettavaa kuin muualla, ja liika "turismo" ei ole päässyt pilaamaan saarta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
20.8.2017
Mahtava loma
PandeViiko Zakinthoksella oli onnistunut.Tsivilin kylän asukkaat olivat ystävällisiä, ruoka ravintoloissa herkullista ja kaunis meri aivan vieressä. Apartamentos, Di Palai oli tasokas ja emme häiriintyneet melusta, johon olimme varautuneet.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
20.8.2017
Aikuisten Argassi
JeremyZakinthos tarjosi juuri sitä, mitä odotimmekin. Hellettä, hyviä rantoja, Joonianmeren lempeitä ja kirkkaita vesiä sekä hyviä kreikkalaisia tavernoja loistavine ruokineen. Argassi ei paljoa edellämainittujen lisäksi tarjoa ja hyvä näin. Rauhallista menoa eikä mitään rasittavaa biletysmeininkiä, siis rento boogie aikuiseen makuun.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
17.8.2017
Pikkasen pielessä
ÄitijapoikaYleensä Aurinkomatkojen lomat toimivat -nyt sattui ja tapahtui aina lentomatkasta alkaen. Hieman hämmentävää.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
17.8.2017
Mukava paikka
JaskaAurinkoa riitti ja kohde oli kaikin puolin hyvä. Miinuksena voidaan pitää rantakadun vilkasta liikennettä, koska muita katuja ei Argassissa ollut rannan suuntaisesti. Tiet ovat kapeita ja jalankulkijat saavat varoa, että eivät jää alle.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
17.8.2017
Lämmintä riitti :)
PNSVAlla oleva tähdistö ei kerro kuinka hyvä loma meillä oli.
Lähdimme hakemaan kahdenkeskeistä laatuaikaa rauhallisessa ympäristössä, ja sen myös saimme. Parille aurinkomatkojen retkille myös osallistuimme ja ne olivat hyvin järjestettyjä. Pikkumiinus: oppaat eivät käy ko. hotellilla (Sante Mares Suites) , mutta puhelimesta tavoitti esim. retkiä varatessa. Kohteena pariskunnille SUOSITTELEN.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
15.8.2017