Zakynthos – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Zakynthos
Muut arviot
Zakynthos – Asiakkaidemme kokemuksia
Hyvä kohde
GladiaattoriPaikka oli rauhallinen ja rannat hyvät.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2018
Mahtavaa
Tuula1971Ihana loma ja mahtava paikka!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2018
Hieno saari
MiiaZakynthos on paikkana aivan mahtava, paikalliset ovat todella mukavia ja auttavat mielellään jos jotain oli. Ruoka oli parasta ikinä!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2018
Autonvuokraus kannattaa
MiiaTsilivin kylä oli suurempi mitä odotimme.Liikaa briteille suunnattuja urheilubaareja.Ranta kapea mutta matala ja hienohiekkainen joten uimassa viihdyimme paljon.Ehdottomasti kannattaa vuokrata auto jotta näkee saarta laajemmin.Tiet osittain kapeita mutta parempi kuntoisia mitä odotimme.Oppaalle iso plussa vinkistä ajaa Agalas kylän Cave Damianos/Sunset Tavernaan.Upea paikka ihailla auringonlaskua,kävimme siellä kahtena päivänä syömässä.Google Mapsin avulla löysimme hyvin paikkoihin.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
23.8.2018
Mahtavat maisemat
NipsuZakynthos lomakohteena oli luonnonkaunis ja mielenkiintoinen. Tsilivissä sinällään ei ollut mitään nähtävää, eikä mitään kreikkalaista vaan se oli meluinen turistikylä. Sen sijaan retkeily ympäri saarta mahdollisti hienojen luonnonkohteiden näkemisen. Hotelli Amaryllis oli perus hotelli, vailla mitään ylellisyyksiä, mutta sen sijainti kylän keskustassa oli paljon liikkuvalle hyvä. Hotellissa ei juuri ollut rauhallista mihinkään aikaan vuorokautta, joten se ei sovi rauhaa etsivälle matkaajalle. Aurinkomatkojen suomenkielinen retki, johon osallistuimme, oli erinomainen.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
17.8.2018
Kiva kohde
PerhelomallaSaarelta löytyi tekemistä sopivasti perheelle.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
14.8.2018
Ihanan monipuolista
nykkeliKristallin kirkas turkoosi vesi ja upeat retkikohteet, kuten siniset luolat ja rannikoiden valtavat kalliomaisemat olivat upeita. Tekemistä löytyi laidasta laitaan sukeltelusta veneretkiin. Suosittelen mönkijän vuokrausta - kävimme päivän aikana läpi kaikki saaren isoimmat kaupungit eikä vuokra ollut suhteessa kallis. Samalla tuli nähtyä luontoa ja katuja. Kalamaki oli rauhallinen ja paikalliset mukavia. Ei turistirysää missään. Shoppailumahdollisuudet tosin tuntuivat rajoittuvan vain "turistikauppoihin". Paljon hyviä ravintoloita ja kahviloita. Laganasiin vain muutama kilometri jos haluaa päästä bilekadulle juhlimaan. Siellä oli jo vilkkaampaa menoa ja ostosmahdollisuudet laajemmat.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
13.8.2018
Loma auringossa!
Aurinkoa hakemassaMatkakohteena lomakylä Tsilivi on mainio!Turkoosia merta näkyvissä silmänkantamattomiin.Kohteessamme näimme myös rannalta Kreikan mantereelle sekä Kefaloniaan.Ranta pitkä ja siisti.Kaupustelijat hieman häiritsivät.
Ostosmahdollisuuksia kylässä riittää,mutta kaikissa lähes samat turisti tuotteet .
Keri Kaiki retki oli parasta koko lomassa,mahtavat uimapysähdykset,maisemat ja kilpikonnat!
Kohteessa hyvin ystävällisiä ihmisiä,ottavat lapset erityisesti huomioon ja palvelu on loistavaa.Ruokapaikaksi suosittelen ehdottomasti Popeyesiä!
Paikallisella minigolf radalla kannattaa myös ehdottomasti käydä!
Palaamme varmasti vielä vehreällä Zakhynthosille!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Perhe
11.8.2018
Meren ystävä
SariMeri, ruoka, rauhallisuus ( Kalamaki) ja luonnon läheisyys olivat kohteen valttikortteja. Hotelli Siroccoa suosittelemme aikuisille. Ihanan rauhallinen ja siisti hotelli plus ystävällinen hotellin väki. Jos me jonain päivänä tullaan uudestaan tänne niin ehdottomasti menemme tähän hotelliin. Ostoksista voin vaan sanoa että riittää hunajaa, oliiviöljyä ja jotain muuta hyvää. Sielläkin paljon tuttua turistikrääsää niin kuin se muissakin paikoissa.
Suosittelemme Keri Kaiki-retkeä, on mahdollisuus uida ja snorkklailla kahdesti. Meriretki hyllkyrannalle oli lievä pettymys varsinkin retken hinta oli aika kallis verraten Keri Kaiki-retkeä. Keri Kaikin retkestä saa rahan edestä täysin.
Olive Tree ja Massa mediterranean ravintolat ovat suosituksen arvoisia. Massassa taivaallinen tzatziki ! yksi parhaimpia!
Kalamaki on kiva sekoitus luontoa, uimarantaa ja sivummalla on ns. kauppakatu missä voi käydä supermarketeissa, retkitoimistoja, turistikauppoja jne.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
10.8.2018
Suositeltava aikuisten lomakohde!
KardinaaliOlimme pääosin omatoimisia, mutta kahdelle retkelle osallistuimme. Saarikierrosta bussilla suosittelen . Se oli mielenkiintoinen, ei pelkkää bussissa istumista ja englanninkielinen opas tiesi mistä puhui. Retki kilpikonnasaarelle ei ihan täyttänyt odotuksiamme.
Tsilivi on aikuiseen makuun sopivan pieni kaupunki, ravintolatarjonta on todella hyvä.
Sen verran paljon jäi saarella kiertämättä, että tänne todennäköisesti tulemme toisenkin kerran.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
6.8.2018