- Uutuus
Taormina, Sisilia – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Taormina, Sisilia
Muut arviot
Taormina, Sisilia – Asiakkaidemme kokemuksia
Romanttinen liikunnallinen loma
HannukkaKoin koko lomamatkani ajan oloni turvalliseksi, rauhalliseksi ja olin täysin ulkopuolella streessaavasta työstäni.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
11.9.2016
Tyytyväinen
Ihastunut"Huonojalkaisille" ei ehkä sopiva koska myös keskustassa paljon portaita. Bussit? Tuli milloin tuli, ottivat kyytiin ja jättivät pois milloin mitenkin, kuljettajan heilutellessa vaan käsijään pysäkillä seisoneille!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
7.9.2016
Taormina lumosi jälleen
Valloittava SantoriniPaahteinen Taormiina oli maineensa veroinen - valloittava ja rauhallinen, ihmisvilinästä huolimatta. Kiireetön tunnelma Corsa Umprolla. Istuskelu katukahviloissa capputsino kupposen äärellä. Kauniiden rakennusten ihastelua. Muotikiikkeiden näyteikkunoiden tarjonnan ihastelua, vaikka ostelu jäikin vähäiseksi. Puccinin Tosca-ooppera pimentyneessä iltayössä Antico Teatterin raunioilla vuoristokylien valomeren ja myös Etnan antaessa lisää tunnelmaa esitykseen. Etnallakin pistäydyttiin samoin kuin Castelmolan kylässä. Matka Castelmolaan patkoidan Madame Roccan katetraalin kautta ja paluu alas Taormiinaan luontopolkua oli yllättävän helppo. Ylhäällä Castelmolassa capputsino+pizza maistui ukkosmyrskyn pauhatessa. Ainutlaatuinen kokemus olikin olla tuolloin myrskypilvien yläpuolella. Hotellimme parveelta oli mahtava merinäkymä. Puhumattakaan pimentyneen illan merivalo alhaalta Naxoksen kylästä. Kummisedän jalanjäljillä oli monia tuttuja rakennuksia. Montelbanon "kotiseudut" tosin jäi nyt kokematta. Upeat italialaiset lomailijat ovat jo itsessään nähtävyys näin pohjoismaiselle matkailijalle. Siis taasen lumouduimme - palaamme varmaan taas uudelleen Sisilian selkosille.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
6.9.2016
Ranta loma,paljon aurinkoa upeat maisemat hotellilta.
Puhdas ja lämmin meri.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
6.9.2016
Kiva paikka
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
5.9.2016
sisilia tutuksi
Kjo1hyvä hotelli..hienot maisemat.ystävällinen henkilökunta..sijainti loistava.bussit.köysirata vieressä..keskustaan 5 min..kävellen..pistetä 8,5,,ja rapiat..suosittelen..
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
4.9.2016
Hyvä lomakohde aikuisille
TerhiOlimme toista kertaa Taormiinassa ja tiesimme pitävämme paikasta ja palveluista. Loma kuitenkin ylitti odotuksemme majoituksen johdosta. Valitsimme majapaikaksi Casa Turchetin ja hotellihuone oli mahtava junior sviitti. Kaiken kuitenkin kruunasi emännän syhämmellinen ja ystävällinen palvelu. Saimme nauttia hänen ihanista leivonnaistaan kattoterassilla, josta upeat maisemat merelle ja Etnalle.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
4.9.2016
Mahtavat maisemat ja meininki!
fantsuMatkaa varatessa kriteerinä oli kaupunki- kuin rantalomailun yhdistäminen, sopivasti aktiviteettia ja lepoa. Taormina sopi tähän oikein hyvin! Ensinnäkin mahtavat maisemat ja arkkitehtuuri miellyttää silmää, myös paikalliset olivat hyvin ystävällisiä. Taorminassa ei ole myös pulaa ruoka- ja kahvilapaikoista vaan enemmänkin valinnan vaikeus. Oma hotellimme (Medea Residence) oli juuri sopivasti rannan ja keskustan välissä ja kaikkialle pääsi hyvin kävellen. Elokuun lopulla lomaillessamme oli samaan aikaan italialaisten lomakuu joten ranta-alue oli päivittäin aivan täynnä ihmismassoja. Taorminassa on myös paljon nousua ja ahtaat tiet ilman kävelyteitä joten kohde voi olla hieman haastava lastenvaunuilla liikkumiseen mikäli kaupungille saati rannalle halajaa. Paikassa on myös paljon porrasreittejä mikäli haluaa lähteä ihailemaan maisemia, esimerkiksi Santuario Madonna Della Roccan kirkolle kiivetessä avautuu upeat näköalat merelle ja kaupunkialueelle. Myös Taorminan kaupungin puutarha on näkemisen arvoinen! Muutoin keskustassa on nähtävää juuri viikoksi :)
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue:
Ikä: 25–34
Matkaseurue:
1.9.2016
Kuntoa vaativa kohde
ArielKorkeuseroja ja paljon portaita.Vaatii kuntoa jos aikoo omin jaloin liikkua.Bussit on käteviä mutta väkeä piisaa.Aikataulut pitää noin suurinpiirtein:ruuhkat kapeilla teillä.Taksit ovat samassa asemassa kuin bussit:jos tie tukossa, eli pysäköity auto väärään paikkaan joka oli normaalia, niin matka ei etene.Liikenne on niin kaoottista että luovuin autonvuokrauksesta.Elokuun loppupuolella oli tosin todella paljon väkeä joka osaltaan vaikuttaa arviooni.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
29.8.2016
Mukava yhdistetty kaupunki- ja rantaloma
MeemiRakastuttiin kertaheitolla Sisiliaan ja erityisesti Taorminaan. Kumpikaan meistä ei ollut rannalla löhöilevää tyyppiä. Taorminassa ja sen lähiympäristössä oli paljon nähtävää! Ja sisilialainen keittiö oli ihana. Rakastamme kaikkea meränelävää ja paikka oli loistava meille. Hintataso ruoan suhteen ei ollut kovin halpa kylläkään. Luontoon tutustuttiin Etnan sivukraatereilla ja Snorklailemalla Isola Bellan ympäristössä. Yllättävän paljon kaikkea elämää näkyi (simpukoita, erilaisia rapuja, paljon kaloja ja yksi mureena) vaikka ranta oli varsin vilkas. Isola Bellan saari oli myös hieno kokemus kivitöykkiörakennelmineen vaikka harmitti, ettei saaren kaikille alueille päässyt. Kokonaisuudessaan loma oli kuitenkin onnistunut ja lähtisin varmasti uudestaan.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
28.8.2016