Malcesine, Gardajärvi – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Malcesine, Gardajärvi
Muut arviot
Malcesine, Gardajärvi – Asiakkaidemme kokemuksia
Erittäin upea paikka
MaraMaisemat ja puitteet todella mahtavat. VIrikkeitä riittää löhöilyn lisäksi ja liikkuminen onnistuu monella eri vaihtoehdolla.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
14.6.2022
Rentouttava loma
Annukka1505Hotelli hyvä, aamiainen monipuolinen. Upea näköala parvekkeelta. Garda- järven retki myöhästyi, eikä ehditty kunnolla tutustumaan kohteisiin. Selitystä ei saatu.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue:
Ikä: Yli 65
Matkaseurue:
14.6.2022
Mahtava loma.
Gunita JursevskaHyvät maisemat, hyvää ruokaa, ystävällisiä ihmisia.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
11.6.2022
Garda ja Malcesine hyviä kohteita
SatuHelsinkiGardajärven maisemat ovat hienot. Järvilaivat tosi kiva liikkumiseen. Alueen infra jää jälkeen matkustajamääristä; yksi kapea tie järven ympäri. Keskikesällä varmasti ruuhkia odotettavissa. Gardan kohteista Malcesine ehkä monipuolisin, kiva vanha kaupunki ja upea Monte Baldo.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue:
Ikä: 45–55
Matkaseurue:
7.6.2022
Maisemat, maisemat ja vielä kerran maisemat
AlppimatkailijaGardalle matkustaessa pitää jo tietää, että kyseessä ei tule olemaan perinteinen rantaloma. Rantoja toki on ja sesongista riippuen saattaa rannalla olla kivikkoinen rantapaikka, nurmikolta bongattu löytö tai jopa betonin / kiveyksen päällä oleva paikka pyyhkeelle. Tärkeintä ei ole löhöily vaan maisemat ja rentoutuminen ilman lapsia. lapsiperheitä kohteessa Malcesine on vähän, vaikka etelämpänä gardan rannalla on huvipuisto ja vesipuisto.
Päiväohjelma on tyypillisesti vierailua naapurikylissä tai Monte baldolla, jonne hissilippu on tosin kohtuu hintava (lipun hinnalla saa pari pizzaa ostettua juomineen). Ihan joka päivä siellä ei viitsi käydä, joskin patikoitavaa ylhäällä on kyllä paljon. Varjoliito kannattaa kokeilla, jos vain rohkeus riittää. Maisemat ylhäältä on mahtavat ja liitely itsessään todella mukavaa. Liitovarjojen laskeutumista on kanssa kiva katsella n. 2km pohjoiseen Malcesinestä. Sopiva päiväkävely ja laskupaikalla on myös kahvila.
Ruokatarjonta on käytännössä joka paikassa samaa antipasti, primi, secondi, pizza, pasta ja loppuun tiramisu ja espresso. Vähän erilaista ruokaa saa ainakin ravintolassa Vidoc, jossa myös kohtuu laaja viinivalikoima.
Arvostelun loppuun vielä, että muista syödä paljon jäätelöä. Jos satut kävelemään Rivassa Gelateria Settimogelon ohi, niin maista ihmeessä cafe cubano -jäätelöä. Ehdottomasti paras kahvinmakuinen jäätelö, johon olen Italian kohteissa törmännyt. Tämä jäätelöbaari on sopivasti matkan varrella, kun kävelee Parco Grotta Cascata Varonesta takaisin Rivaan. Bussit varonesta Rivaan menee n. tunnin välein, joten kävely oli nopeampi ja ehdottomasti kannatti tämän jäätelön takia.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kumppani
5.6.2022
Upeat maisemat
ItaliafaniMalcesinen kylä on aika pieni mutta ihana, kaikkialle pääsi kävelemällä ja paikallisbussilla kylästä toiseen. Hyvät harrastusmahdollisuudet liikuntaa rakastaville ja hyvää ruokaa. Täällä tuli syötyä elämäni paras pasta-annos.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
4.6.2022
Lomakohde oli monipuolinen
TuulikkiLomakohteessa pystyi retkeilemään, pyöräilemään, tutustumaan museoihin ja kirkkoihin sekä luonnonnähtävyyksiin.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
26.5.2022
Malcesine sopiva viikon lomalle
Timo LSopiva kohde viikon lomailuun, kaupungissa riittävästi ravintoloita ja palveluja, Baldo vuorella kanattaa käydä ja lähikylissä. Turisteja riittää ja varmaankin huippusesongin aikaan ehkä liiaksikin.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
22.5.2022
Malcesine on mukava matkakohde
FortunataOlin viikon matkalla kauniissa Malcesinessa ja asuin pienessä, siistissä Peler-hotellissa.
Malcesinessa on hyviä ravintoloita ja upeat maisemat sekä Garda-järvelle että jylhään vuoristoon.
Laivoilla ja linja-autoilla pääsee hyvin tutustumaan lähiseudun kaupunkeihin ja kauemmaskin. Monte Baldo-vuorelle pääsee kätevästi nouseman Peler-hotellin läheltä.
Peler-hotellin henkilökunta on erittäin ystävällinen ja kielitaitoinen. Italian lisäksi puhuvat hyvin mm englantia.
Hotellin aamupala on monipuolinen ja hyvä.
Ainoa miinus hotellissa on heikko äänieristys.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
21.5.2022
Viikko Gardalla
SariGarda on varmaan yksi Euroopan kauneimmista paikoista. Todella hienot näkymät järven rannoilla. Melko hyvät yhteydet muualle Italiaan, kuten Venetsiaan ja Milanoon. Matka kuitenkin kestää tunteja, varsinkin Malcesinestä. Malcesinessä ei hirveästi tekemistä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
12.10.2019