Alanya – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Alanya
Muut arviot
Alanya – Asiakkaidemme kokemuksia
Lämpöä ja aurinkoa riitti!
MariEnsimmäistä kertaa Alanyassa. Päivälämpötilat n +33c eikä yöksi juuri laskenut. Kiva ilmastoitu hotelli hyvällä paikalla, kaksi siistiä uima-allasta ja tien toisella puolella uimaranta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
10.10.2022
Hyvä syysloma
PerhonenOli lämmin lokakuun alku,ja ihan hyvät lomakelit.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
10.10.2022
Mukavaa ja lämmintä
TepavaariMukava kohde jos ei kaupusteliat haittaa, jatkamalla päättäväisesti ohi ja kieltäytymällä kohteliaasti saa melko rauhassa liikkua kaupungilla. Liikenne on hektistä ja jalankulkijan on syytä olla varovainen, paikallinen bussiliikenne on erilaista kuin Suomessa... autot ahdetaan täyteen ja ajetaan ovet auki. Muuten kaunis paikka ja mukavia ranta promenaadeja
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
10.10.2022
Hyvin sujui loma
TeeÄlSää suosi, aurinkoista ja lämmintä.
Kleopatra Tuna Apart, siisti, pieni hotelli hyvällä paikalla.
Kaksio, sängyissä hyvä nukkua, lakanat jo parhaimmat päivänsä nähneet.
Vessa ja suihku erikseen, joka plussaa. Keittiössä lähes kaikki tarpeelliset välineet aamiaisen kokkailluun.
Transferkuljetuksissa lentokenttä-htl-lentokenttä yleensä kerrotaan tärkeät asiat, jos vaikka ensikertalaisia bussissa. Turkkilainen paikallisopas hyvin lyhytsanainen ja vain englanniksi. Osa matkailijoista hieman hämillään, kun ei infoa eikä ainakaan suomen kielellä. Kaikilla ei älypuhelinta eikä siten Aurinko appia.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kaveriporukka
10.10.2022
Lomareissu
esakyEnsi kertaa 40 vuoden aikana tapahtui,että matkaopas kieltäytyi tulemasta sisäänkirjautumis tapahtumaan. Saatiin tarvittavaa apua muilta. Lähtöselvitys Gazipazan asemalta hoitui tosi hienosti.Matkaoppaat olivat kiitettävästi auttamassa niitä,jotka apua tarvitsi. Harmi,että meidän hotelliin ei matkaopasta tullut. Muutoin matka sujui kohtuullisasti.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kaveriporukka
10.10.2022
Loma tupakansavun keskellä
AnneliiHotellin ruoka on hyvää . Iso valikoima ja aina löytää jotakin kivaa. Valitettavasti kaikki ulkona ruokailijoiden paikat on varattu vain tupakoitsijoille. Lounas on kiva, saa valita joko syö sisällä salissa tai ottaa uima-altaalta burgeria/ranskalaisia tai niitä hyvänmakuisia turkkilaisia paistettuja"pizzan/lettujen" tapaisia. Juotavana ainoastaan kansainväliset virvoitusjuomat ja olut ovat juotavia. Jäätelöä sai joka päivä altaalla ja se oli laadukasta ja hyvää. Alakerran naisten wc oli oikea parffyymi paratiisi. Sinne mentii vain suuressa hädässä nestä kiinnipitäen. Ei sovi Asmaatikoille. Tupakointi oli melkein joka paikassa sallittua ja sitä nämä hotellin vieraat ahkerasti, siis todella ahkerasti harrastivat. Vaikka pyysin kerran, että vieressäni ei tupakoitaisiin, nämä muut vieraat eivät välitä asiasta. Ilmastointi suljetaan aulassa illaksi pois ja avataan ovet jotta se koko tupakankäry pääsee sisälle. Huoneemme oli 1 kerroksessa baarin yläpuolella joten voitta ajatella mitä se käry oli. Pitäisi olla tupakointi alue erikseen. Altaalla käytetään edelleen laseja ja kun onnettomuus jollekulle sattuu ja lasi menee rikki niin sitä ei välttämättä hotellin henkilökunta siivoa. Eli vastuullisuus pitäisi olla näis asioissa myös hotellilla. Henkilökunta on kaiken kaikkeaan aika tylyä ja töykeää paitsi siivoojat. (Henkilökunta suosii selkeästi saksalaisia, heille tarjoillaan allas alueella muille ei. )He ovat mukavia ja aurinkoisia naisia ja siivosivat huoneet todella hyvin. TV:ssä eivät toimi sitten suomen ja ruotsin tv. Still kuvaa koko viikko. Paljon venäjän kanavia kuten myös turisteja. Tosin hotelli on niin iso, että suurin osa asiakkaista on saksalaisia ja hollantilaisia. Hotellin tilat ovat aika kulahtaneet(ei kehdannut sosiaaliseen mediaan ottaa kuvia). Allas alue erittäin liukas vaikka on rantatossut jalassa. Pystyssä ei pysy ko. alueella paljainjaloin. Lasten allas aika pieni ja täysin auringossa, ei mitään suojaa. Muuten jos tulet ottamaan aurinkoa, niin tässä hotellissa aurinko alkaa paistamaan vasta puolenpäivän jälkeen. Hotelli varjostaa niin paljon allas aluetta. Ja respan edessä roikkuu joka päivä niin paljon turkkilaisia miehiä, ettei tiedä ketä heistä ion respa. voisi olla joku nimikyltti tai jotakin sellaista kuten muulla hlökunnalla. Ja ota oma fööni mukaan, meillä oli sellainen jeesuksen aikainen aparaatti seinässä josta tuli kova melu mutta ei tehoa. Ja ranta ei ollut sitten ihan edessä helposti mentävä vaan se piti kiertää pitkälti, koska hautausmaa on siinä välissä. Tämä hotelli sopii jos tupakoit,kiitos.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
10.10.2022
Mukava ja onnistunut loma
MariKOnnistuneen loman lähtökohta on osata justeerata odotuksensa oikein. Alanya on tuttu kohde, joten tiesimme etukäteen sen hyvät ja huonot puolet: aurinkoa riittää, hiekkaranta on hyvä, palvelukulttuuri toimiva, ruoka herkullista ja hintataso suomalaiselle edullinen. Kun muistaa, että ei olla Härmässä, eli kaikki ei toimi kuten Suomessa, maassa maan tavalla, ja toimii vierasta kulttuuria kunnioittaen, jää reissu positiivisena mieleen.
Mitään kulttuurielämyksiä on turha odottaa rantalomakohteelta, mutta linnake ja tippukiviluola riittävät viikon lomalle mainiosti. Kaapelihissikyyti on koettava kerran, että näkee ranta-alueen lintuperspektiivistä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
10.10.2022
Upea viikko Alanyassa
TiiaKeli suosi, hotelli oli juuri kuvauksen mukainen, lennot ajallaan
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Matkustin yksin
10.10.2022
Alanya ei koskaan petä! Ihana lämpö ja ihana meriv
AurinkoleijonaAlanya on mitä mahtavin näin syksyllä kokea. Säät olivat todella onnistuneet. Ihana lämpö ja lämmin merivesi. Kaikki mitä lomalta voi toivoa sekä edullinen hintataso.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
10.10.2022
Aurinkoinen loma
PäiviAurinkoa ja lämpöä tultiin hakemaan ja sitä saatiin. Päivällä lämpö reilu 30 ja illalla 24, joten pitkähihaiselle ei ollut käyttöä. Meri ja ranta olivat ihan vieressä, joten siksi lämpö ei tunnu ahdistavalta vaan mukavalta. Myös ylhäällä kukkulalla käytiin gondolihissillä, pimeään aikaan näkymä oli mielestäni vielä hienompi kuin päivällä, juuri kaikkien valojen takia. Ja niitä valoja Alanyassa riittää joka kujalla on jokin valoteema.
Kleopatran rannassa oli 2 ekana päivänä niin kovat mainingit ettei mereen ollut mitään asiaa, mutta aallokko onneksi rauhoittui ja loput päivät sai polskia mielin määrin.
Myös dim-joelle tehtiin päiväretki ja syötiin lounas joen päälle tehdyssä ravintolassa. Ihan kiva nähdä, mutta en menis toista kertaa. Ehkä meillä oli vain huono hetki... Vesi oli todella alhaalla, mainostettuja kaloja en joessa nähnyt ainuttakaan ja ruoka oli todella huonoa, aivan mautonta.
Damlataş tippukiviluola oli kiva pieni nähtävyys, mutta todella kuuma ja kostea, joten viilennystä ei siltä saatu, mutta käymisen arvoinen paikka.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
9.10.2022