Dubrovnik – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Dubrovnik
Muut arviot
Dubrovnik – Asiakkaidemme kokemuksia
Upea reissu
LiinaKaunista, siistiä ja rauhallista.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Kaveriporukka
29.8.2019
Ensikertalainen etelässä
NainenLyhyellä säteellä kaikki tarvittavat palvelut rannoista ravintoloihin. Ystävälliset ihmiset ja huonollakin englannin kielen taidolla pärjää mainiosti. Korkeuserojen ja paikoitellen huonojen teiden vuoksi ei sovellu kovin huonokuntoiselle ihmiselle, mutta peruskunnolla pärjää ja jaksaa kävellä pidemmänkin matkan. Suuria ostoskeskuksia ei ole, mutta pienestä matkamuistomyymälästäkin saa halutessaan kaiken tarvittavan kotiintuloa varten.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kaveriporukka
29.8.2019
Rauhallinen
Maija60Lopud saari on todella rauhaa rakastaville. Ei autoja, ei diskoja.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
29.8.2019
Lämmintä riittää
KristianHotelli oli loistava, palvelut ja ranta lähellä ja vanhaan kaupunkiin pääsi kävellen ja julkisilla nopeasti. Ainoana miinuksena alueen korkeahko hintataso.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
28.8.2019
Positiivinen kokemus
LomalainenHotellin sijainti erinomainen, hyvät bussiyhteydet Dubrovnikin vanhaankaupunkiin
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kaveriporukka
27.8.2019
Lumoava Dubrovnik
Jousimiesnainen63Siisti, rauhallinen ja lumoava Lapda. Lähdin viikon rantalomalle aikuisen poikani kanssa, paikka valinta osui nappiin. Täällä sai olla rauhassa rannalla kuin myös kierrellä pikku putiikeissa. Jos halusi vain katsella niin se sinulle suotiin. Ruoka oli hyvää ja henkilökunta palveli todella taidokkaasti. Täällä sain oikeasti ihastella meren rannalla kuinka vanhukset huolehti kunnostaan uimalla...oli ihana nähdä rannalla päivittäin samoja kasvoja. Tänne vielä palaan!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
27.8.2019
Yhdistää kaupunki- ja rantaloman
AnneliKohteessa on paljon nähtävää ja koettavaa. Elokuussa meri on todella lämmin, mutta turisteja riittää. Kannattaa olla liikenteessä aikaisin ja kysyä oppaalta, milloin Dubrovnikin satamassa ei ole risteilyaluksia niin väkeä on huomattavasti vähemmän vanhassa kaupungissa. Hintataso on Suomen luokkaa, mutta kaikkialla on siistiä ja palvelun taso hyvää. Rannat ovat kivisiä, mutta itse tykkään kun hiekka ei tartu joka paikkaan ja vesi on kirkasta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 15–24
Matkaseurue: Kumppani
27.8.2019
Mukava reissu
EläkematkalaisetMielenkiintoinen kohde, lyhyt lento Suomen syksyisestä säästä auringon lämpöön. Siisti ja turvallinen maa kaikin puolin. Ruoka oli hyvää ja hotellin ym henkilökunta ystävällistä ja palvelualtista.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2019
Hyvä loma
SuneeSiisti ja turvallinen paikka. Mielenkiintoinen vanha kaupunki.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Perhe
25.8.2019
Ok, mutta en menisi uudelleen.
emppuDubrovnik on pieni ja melkoisen kallis kaupunki. Siellä ei ole hirveästi nähtävää vanhankaupungin lisäksi, joten viikko oli hieman liikaa tuolla.
Varasimme Aurinkomatkojen kautta retken "Dubrovnikin saariston helmet" ja sitä en voi suositella. Karaka-laiva oli ammuttu ihan täyteen ja mukavia istumapaikkoja ei ollut kaikille. Lounasbuffet laivassa oli täysin fiasko, koska ihmisiä oli liikaa. Jonotin ruokaa ja päästyäni viimein sitä ottamaan, tarjoiluastiat olivat tyhjiä. Henkilökunta toi jotain lisää ja sain muutaman pastanpalan ja kananpalan. Menin pöytään syömään ne ja lähdin hakemaan lisää siinä toivossa, että pöytä olisi täytetty. Niin eikä mitä, kun ruuat korjattiin jo pois. Maksoimme kuitenkin 68€ per naama kyseisestä risteilystä, joten odotin että saamme edes syödä ja istua mukavasti. Nälkä jäi. Saarilla emme oikein tienneet mihin kannattaisi annetun ajan puitteissa mennä, eli opastuskaan ei ollut mielestäni hääviä. Opas huiteli jo kaukana, kun pääsimme laivasta edes ulos (ruuhkan takia se hieman kesti), joten en tiedä kertoiko hän sitten enemmän niille, jotka ehtivät juosta hänen perässään.
Loman loppupuolella teimme Aurinkomatkojen kanssa päiväretken Montenegroon ja totesimme, että olisi ollut paljon järkevämpää majoittua sinne ja tehdä sieltä päivän tai parin retki Dubrovnikiin. Hinnat puolittuvat Montenegron puolella ja valuuttakin on kätevästi euro. Tämän retken hinta oli halvempi kuin tuon em. karaka-risteilyn ja saimme huomattavasti enemmän vastinetta rahallemme. Vuoristossa tarjoiltu välipalakin oli hyvä ja täytti vatsan. (Kannattaa muuten ottaa aamupalaa bussiin mukaan, jos et ehdi syömään aamulla hotellissa, koska tuohon välipalaan on kuitenkin pitkä aika.)
Oppaamme Jenni kertoi koko bussimatkan ajan mielenkiintoisia tarinoita Montenegron historiasta ja montenegrolaisista. Suosittelen tätä retkeä!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2019