Dubrovnik – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Dubrovnik
Muut arviot
Dubrovnik – Asiakkaidemme kokemuksia
Monipuolista lomailua
TinttiDubrovnik oli todella monipuolinen lomakohde. Siinä yhdistyi kivasti ranta- ja kaupunkiloma.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
5.9.2023
Adrianmeren helmi
TeideilijäPaahteinen Dubrovnik on elokuussa täynnä turisteja, mutta täysi tunnustus sekä paikallisille että matkanjärjestäjille: kaikki toimii hienosti. Yli 30 asteen lämpötiloissa ei jaksa hirveästi kiertää nähtävyyksiä, mutta onneksi meren ranta ja hotellin uima-allas tarjoavat viilennystä. Seuraavaa matkaa harkitsisin huhti-toukokuussa tai syys-lokakuussa, kun on hieman viileämpää ja vähemmän vilskettä.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
27.8.2023
Historiaa ja lämpöä
Jukkis68Historiaa ja lämmintä säätä.
Kävellen pääsee tutustumaan erittäin hyvin. paikallisliikenne toimiva pitempiin siirtymiin.
Uimatossut tarpeen, mutta niitä tarjolla edullisesti.
Hintataso on lähellä Suomen hintoja ravintoloissa ja kaupoissa.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
25.8.2023
Monipuolinen
ElluDubrovnikissa voit yhdistää kaupunki- ja rantaloman. Sieltä voi myös tehdä paljon retkiä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
24.8.2023
Huippu loma
HeliAivan mahtava paikka. Paljon nähtävää. Portaita paljon, ei sovi huonojalkaiselle. Kannattaa käydä katsomassa myös Kuparin hylätyt hotellit, karmaisevan vaikuttava paikka. Rannat melko nopeasti syvenevät ja kivikkoiset.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
21.8.2023
Kaupunki loma
KarppaPaikassa niukasti nähtävää ja paljon portaita. Sopiva matkakohde jatketuksi viikonlopuksi. Hintataso Suomen luokkaa. Siisti kaupunki. Aurinkomatkojen opastus vain englanniksi. Kohteessa vain yksi suomalainen opas. Paikallisliikenne eli bussit edullisia ja liikennöinti joustavaa.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
17.8.2023
Kuuma ja aurinkoinen kaupunkiloma
Kaija 66 vPahin kuumuus oli ohi 3-10.8., tuli jopa sadetta parina päivänä, mikä hiukan helpotti oloa. Jos kaipaa aurinkoa ja lämpöä, niin hyvä kohde kesälläkin. Jos kaipaa liikuntaa, niin näin kuumassa paahtavassa auringossa onnistuu huonosti. Dubrovnikin suurin nähtävyys on kaupungin muuri, jolla kävellään. Ei varjoa ja portaita ylös ja alas. Askelmat todella korkeita. Ei voi verrata normaaliin kävelyyn ja polviin alkoi todella sattua. Onneksi matkan varrella oli pysähdyspaikkoja, joista sai juomaa ja ruokaakin. Ihmismäärä kaduilla oli valtava ja vaatii hyviä hermoja, että kuumassa auringonpaahteessa jaksaa yhä uudellee väistellä vastaantulijoita. Hintataso sivukatujen pienissä ravintoloissa oli kuitenkin OK.
En suosittele kuumimpaan aikaan tätä kohdetta oikeastaan kenellekään, juuri ja juuri pärjäsimme kun oli "vain" 26-28 astetta. Huonojalkaisille en suosittele muurilla kävelyä ollenkaan.
Hintataso kaupoiss ihan Suomen luokkaa eli mitään halpaa ei saa mukaan tuliaisena. Hyviä paikallisia viinejä voi ostaa, mutta niitä saa Suomen Alkostakin.
Hotellimme oli loistopaikka, mutta kalliiksihan se tulee, kun ottaa puolihoidon ja lisäksi pitää joka aterialla maksaa juomat. Hyvät palvelut kylläkin sitten saa kun maksaa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
13.8.2023
Monipuolinen kohde
kirjamatkalaukkuRantaloman ohessa on mahdollista vierailla vanhassa kaupungissa sekä retkeillä monipuolisesti kauniiden maisemien ympärillä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 25–34
Matkaseurue: Matkustin yksin
4.8.2023
Upea loma ihanassa hotellissa ja kohteessa
PiaBHotellin henkilökunta aivan upeita, kielitaitoisia, auttavia ja kaikki yksinkertaisesti toimi.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
3.8.2023
Kirkkaat vedet
MarkkuKirkkaat vedet, koska pienikivisiä rantoja, eikä juurikaan hiekka rantoja, jotka sekoittuisivat merenkäynnissä.
Hintataso tosi kallis, esim aurinkotuoli pv vuokra 25 € ei missään ennen ole ollut näin paljoa. Olut iso tuoppi keskihinta 8€ !!. Kroatian yleinen hintataso kuitenkin pitäisi olla n 35% edullisempi kuin Suomessa. Bosnia-Hertsegovinassa hintataso oli kohdallaan. Dubrovnik sortuu ylihinnoitteluun, josta paluu saattaa viedä useita vuosia, vaikka aurinkotuolit ja oluen saisi ilmaiseksi. Nyt Dubrovnikin käviämäärä on pudonnut 4%, kun muualla Kroatiassa se on nousut 11%
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
3.8.2023