Hania, Kreeta – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Hania, Kreeta
Muut arviot
Hania, Kreeta – Asiakkaidemme kokemuksia
Rentoa ja rauhallista lomamenoa
JohannaPlataniaksen kylä oli juuri sopivankokoinen: riittävästi ravintoloita, ostosmahdollisuuksia ja paljon rantaa. Plataniaksesta oli helppoa lähteä erilaisille retkille ympäri saarta.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Rentouttavan rauhallista
JyrkiLomailimme heti kesäkuun alusta joten ruuhkaa ei hotellissa ollut. Sää suosi ja oma uima-allas oli hyvä valinta. Tosin kyseiselläalueella jossa omat altaat olivat, nettiyhteydet pelasivat huonosti.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
14.6.2026
Monipuolinen lomakohde
JenniLomailimme viikon Plataniaksessa, joka osoittautui hyväksi tukikohdaksi saaren kiertelyyn. Ravintolat, ruokakaupat ja putiikit olivat kävelyetäisyydellä, ja paikallisbussilla pääsi kätevästi Hanian kaupunkiin. Kesäkuun alku oli ajankohtana täydellinen; päivisin oli todella lämmintä, mutta ei tukalaa, ja merivesi oli noin 22-23 asteista. Luonto oli vehreimmillään ja joka puolella oli kaunis kukkaloisto.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Mahtava kylä ja hotelli!!
JarmoOlimme poikani 8v Kreetalla Malemessa. Aivan mahtava hotelli Albatross!! Todella ystävällinen palvelu ja ruoka oli todella hyvää maman tekemää!! Maleme itsessään on aivan ihanan rauhallinen ja lapsiystävällinen kylä! Mennään toistekin ehdottomasti!!
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Kiva reissu
1 aikuinen ja 2 teiniäOtimme äkkilähdön Kreetan Malemeen hotelli Imperialiin. Meillä oli premium kaksio poreammeella. Poreamme oli likainen ja sitä emme käyttäneet kertaakaan. Premium rakennuksessa sen sijaan oli mahtavat uima-altaat vain premium-majoittujien käytössä. Ei ruuhkaa aurinkotuoleilla. Sisäallas oli nuhjuisen oloinen. Teimme itse aamupalat keittiössä. Lautasia, laseja ja ruokailuvälineitä oii vähän. Muutama kattila ja ihan kelvollinen paistinpannu. Kahvinkeitin, leivänpaahdin ja vedenkeitin. Parvekkeella oli pieni pöytä, jonka ääressä mahduimme juuri ja juuri syömään aamupalamme. Sisällä oli suurempi pöytä ja 4 tuolia. Lisävuode sijattiin olohuoneen kovalle sohvalle. Viritimme selän alle ylimääräiset peitot, jotta olisi hieman pehmeämpi. Varsinaiset sängyt olivat hyvät nukkua. Hotellin ravintolassa söimme n. kaksi kertaa, ruoka ei ollut hyvää. Lähistöltä löytyi kuitenkin hyviä ruokapaikkoja sopivasti viikon tarpeisiin. Lähistöllä on myös 3 markettia, suurin on Synka, kävelymatkan päässä. Pesimme kerran pyykkiä itsepalvelupesulassa, 5euroa ja kuivausrumpu kaupan päälle. Toimi hyvin. Paikallisbusseilla huristelimme muille uimarannoille, Malemen ranta on kivinen. Siinä voi uida, mutta uimatossut ovat ehdottomasti tarpeen mukavuuden takia. Uimatossuja myytiin marketeissa, n. 10 euroa/pari. Monet rantaravintolat tarjoavat asiakkaille ilmaiset aurinkotuolit rannalla - tämä on kiva tapa viettää rantapäivää. Maleme oli alueena rauhallinen ,yöelämää ei ole. Osallistuimme Aurinkotreeneihin ja allasjumppaan. Aurinkotreeni tehtiin nurmikolla tenniskentän lähellä sekä rannalla nurmialueella ilman musiilkkia. Se vähän latisti tunnelmaa, muutoin ihan ok treeni. Allasjumpassa liikuttiin iloisen musiikin tahtiin ja se oli hauskaa. Hotellin kuntosali on hyvin varusteltu technogymin laitteilla, jumppamattoja ei ole, joten oma pyyhe/alusta mukaan. Kiva reissu oli!
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Kesäloma
SunnyKiva paikka.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Hieno paikka!
TuulaKPlatanias oli todella hyvä valinta.
Kaikki lähellä ja hyvät kulkuyhteydet.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
14.6.2026
Rentoa lomailua
Mimmu1972Kaikki lähellä, hotelli rauhallinen. Koirat ja kukko/kanat pitivät välillä ääntä, ihanan maalaista kuitenkin ihan ytimessä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Matkustin yksin
13.6.2026
Ihana loma
PäiviKaikin puolin onnistunut reissu. Rauhallista ja helppoa lomailua lasten kanssa.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
13.6.2026
Normi loma
JukiParikymmentä kertaa käyneenä voin suositella Imperialia perheille,yksin matkustaville ja pariskunnille,eli kaikille!Hotelli on siisti,palvelu pelaa ja aamupala on aivan mahtava.Lapset on huomioitu loistavasti.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Kumppani
13.6.2026