Corralejo, Fuerteventura – kokemuksia
Asiakkaidemme kokonaisarvio kohteesta Corralejo, Fuerteventura
Muut arviot
Corralejo, Fuerteventura – Asiakkaidemme kokemuksia
Tuulinen loma
ValohoidossaSää ei suosinut tällä matkalla, oli muutama sateinen päivä ja tuuli oli koko viikon kova ja kylmä.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
11.11.2021
Odotetun mukainen
ikämiesTämä oli toinen kerta Corralejossa. Ei ole menopaikka, käytännössä kaupungissa on yksi vähän vilkkaampi katu ja sataman ravintola-alue. Kaupunki rajoittuu mereen, hiekkadyyneihin ja vanhaan laavamurskaiseen tyhjään maastoon. Erinomaiset ja turvalliset kävely- ja pyörätiet eli sellaista varttuneen liikuntaa, mikä tekee Corralejosta minulle mieluisan kohteen. Ajanviettomahdollisuudet varmaan lähinnä oman hotellin tarjonnasta riippuvaisia. Auringonpalvontaa hotellien altailla ja parilla parin sadan metrin hiekkarannalla. Surffaajille hyvät olosuhteet. Vähän isommille lapsille voi aika tulla pitkäksi eikä teinejä paljon missään näkynyt. Yksi vesipuisto, suljettu nyt kuten tammikuussa 2019.
Aikaisesta ajankohdasta johtuen Aurinkomatkojen retkille ei oikein riittänyt osanottajia.
Sukupuoli: Mies
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Matkustin yksin
Ikä: Yli 65
Matkaseurue: Matkustin yksin
11.11.2021
Upea meri
KlimtKylä on muutakin kuin hotellit rannalla, mikä tekee siitä mainion. Meri dyynien luona on upea. Kylässä riittävät palvelut, runsaasti ravintoloita ja kauppoja, mm. tavalliset espanjalaiset Mango, Bershka yms.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
11.11.2021
Mukava syksyn piristys
JuhaniKaikki sujui hyvin ja sujuvasti. Nautimme lomasta. Matkaoppaan jutut bussissa olivat hieman vähemmän meitä miellyttäviä (puhui koko ajan kuin kaikki olisivat ihmisiä jotka eivät ole ikinä matkustaneet).
Sukupuoli: Mies
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
11.11.2021
Aurinkomatkojen heikko palvelu
Markku SäköAlua Suites Fuertrventura osoittautui 4* luokituksesta huolimatta likaiseksi torakkalinnaksi, jossa jouduimme kahteen eri otteeseen torakan agressiivisen hyökkäyksen kohteeksi. Aurinkomatkojen oppaan mielestä kyseessä oli sikäläisen puutarhahyönteisen satunnainen ilmestyminen. Omasta mielestämme kyseessä on syöpäläinen. Näitä syöpäläisiä oli koko hotellialue täynnä niin slsällä kuin ulkona. Upgreidasimme itsemme hotelliin tullessamme parhaaseen huoneluokkaan omalla kustannuksella. Myöhemmin ilmeni että huoneen oven lukko ja ilmastointi olivat rikki, ja ne korjattiin hotellin toimesta. Nämä korjaukset hoidimme itse hotellin kanssa. Mutta sitten alkoivat torakkahyökkäykset. Ensimmäisen torakkaepisodin jälkeen pyysimme Aurinkomatkoilta joko aikaistettua kotiinpaluuta tai uutta hotellia. Meille ilmoitettiin että aikaistettu kotiinpaluu on mahdoton ja hotellivaihto olisi omakustanteinen. Ehdotuksena parin päivän chat-keskustelujen jälkeen oli heikompitasoinen hotelli ja siellä standard-huone. Päädyimme jäämään ja uskoimme Aurinkomatkojen sanomaan, jonka mukaan siivousta tultaisiin tehostamaan. Näin ei käynyt, ja seuraavana aamuna pikkulinnun kokoinen torakka tarrautui kiinni käteen. Ilmoitimme Aurinkomatkoille ,että emme voi jäädä hotelliin, vaan tarvitsemme uuden siistimmän paikan jossa voimme yöpyä loppuloman. Aurinkomatkoilla ei ollut tähän muuta ratkaisua kuin huoneen vaihto. Olimme jo moneen kertan käyneet läpi oppaan kanssa ettei tämä auta. Kaikki huoneet ovat siisteystasoltaan samanlaisia. Huoneemme oli jo valmiiksi toisessa kerroksessa ja hotellin parastasoisin. Aurinkomatkoilla ei ollut muuta ratkaisua kuin pahoittelu.
Varasimme ja siirryimme toiseen hotellin omalla kustannukšella.
Alua Suites Fuerteventura on siisteydeltään ala-arvoinen eikä vastaa Aurinkomatkojen 4*-luokitusta. Lisäksi Aurinkomatkojen henkilökunta on haluton auttamaan silloin kun asiakas apua tarvitsisi. Jouduimme hoitamaan itse kaikki asiat hotellin kanssa huolimatta siitä että chatissä meille ilmoitettiin että hotelliin oltaisiin asioiden osalta yhteydessä.
Vählntä, mitä Aurinkomatkat voi tehdä, on palauttaa viimeisen kahden päivän osalta ennakkoon maksettu osuus hotellin osalta.
Sukupuoli: Mies
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
5.11.2021
Mahtava loma
NaniIhana loma leppoisassa ilmapiirissä
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Kumppani
4.11.2021
Vaaleat rannat, turkoosi meri
HenriCorralejo on upea rantalomakohde. Aito espanjalainen pieni kaupunki, missä paikallista elämää, paljon ravintoloita, baareja ja kahviloita. Mukavasti myös kauppoja sekä kirkasvetiset kauniit rannat, unohtamatta läheistä Lobosin saarta, missä upea snorklata Puertitossa
Sukupuoli: Mies
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Kumppani
4.11.2021
mahtava loma
Ammonkaikki hyvin
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 45–55
Matkaseurue: Perhe
4.11.2021
Upea loma!!!
Kri85Dyynit oli mahtavat! Ei oo kuuma urheilla!:)
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 35–44
Matkaseurue: Perhe
4.11.2021
Lomalla
Eka kertaa ImperialissaUseita rantoja, dyynit joissa tilaa hulppeasti oleskella. Lokakuun lopussa ei tuulikaan haitannut. Myös korona oli otettu huomioon hyvin.
Sukupuoli: Nainen
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
Ikä: 56–65
Matkaseurue: Perhe
4.11.2021