Laajalle alueelle rakennettu hyvätasoinen DoubleTree by Hilton Resort & Spa Marjan Island sijaitsee hyvällä paikalla rannalla Marjan Islandilla, suositussa Al Hamra -kaupunginosassa. Viihtyisällä hotellilla on yksityinen, rauhallinen 650 m:n pituinen hienohiekkainen ranta.
Päärakennuksesta ja useista villa-rakennuksista ja Bay Club -siivestä koostuvassa hotellissa on tyylikkäät yleiset tilat, joiden yhteydessä on useita baareja ja ravintoloita sekä spa saunoineen, porealtaineen ja rentouttavine hoitoineen. Avaralla allasalueella on useita uima-altaita, kaksi lastenallasta ja vesiurheilukeskus, jossa voi kokeilla lisämaksusta mm. nousuvarjoliitoa, kalastusta ja banaanilla ajelua. Bay Club -siiven puolen hotellivierailla on käytössä myös oma uima-allas. Rannalla on maksuttomat aurinkotuolit ja -varjot sekä kelluva meriallas. Kuntosali ja tenniskenttä tuovat lisätehoa lomaan. Kuntosalille ja viihtyisälle spa-osastolle ovat tervetulleita vähintään 16-vuotiaat. Spassa voit hemmotella itseäsi kauneushoidoissa, hieronnoissa, saunassa ja porealtaassa.
Kymmenen minuutin ajomatkan päässä hotellista on Al Hamran keskusta, jossa on ravintoloita, kauppoja ja ostoskeskus. Läheisyydessä on myös golfkenttä. Ras al Khaimahin keskustaan on puolen tunnin ajomatka. Hotellista on maksullinen kuljetus Dubaihin muutaman kerran viikossa.
Huom. Hotellin läheisyyteen rakennetaan uutta hotellia, josta voi kantautua päivisin ääniä.
Palmusaaren läntisellä kaarella sijaitsevassa upeassa, arabialaiseen tyyliin rakennetussa hotellissa lomaillaan laadun ja ylellisyyden yltäkylläisyydessä. Ilmapiiriltään rauhallisessa hotellissa on avarat, kauniit yleiset tilat ja useita erinomaisia ravintoloita, joissa herkutellaan vaikkapa libanonilaiseen, italialaiseen tai ottomaanityyliin. Matkan hintaan sisältyvä puolihoito on poikkeuksellisen monipuolinen, ja sisältää mahdollisuuden aterioida useassa hotellin omassa ja myös monen muun Dubain alueen hotellin ravintoloissa.
Huoneet ovat tilavia ja tunnelmallisia. Voit halutessasi varata Club-huoneen, jolloin hintaan sisältyy Club Loungen eksklusiiviset palvelut.
Loisteliaassa Talise Ottoman Spassa rentoudut lukuisissa altaissa, höyrysaunoissa, jäähuoneessa ja hoidoissa. Yli 16-vuotiaille tarkoitettuun spahan on hotellivieraille ilmainen pääsy, hieronnat ja hoidot eri maksusta.
Alle 16-vuotiaille lapsille elämyksiä tarjoaa maksuton lastenklubi Sinbad's, jonka upeilla peli- ja leikkialueilla ja pienessä vesipuistossa ei aika käy pitkäksi. Hotellin asukkaille kuuluu myös rajoittamaton maksuton päästy Wild Wadi -vesipuistoon, jonne hotellilta on maksuton kuljetus.
Hyvin hoidetussa puutarhassa nautitaan auringosta kahden uima-altaan ja lastenaltaan äärellä. Hotellin omalla, hienohiekkaisella rannalla on ilmaiset aurinkotuolit ja -varjot. Iltaohjelmasta pitää huolen Music Hall, jossa soitetaan elävää musiikkia parina iltana viikossa iltamyöhästä aamuyölle (ikäraja 21 vuotta, minimiostos 250 AED/hlö). Wild Wadi vesipuiston lisäksi hotellilta on ilmainen kuljetus Mall of Emirates - ja Madinat of Jumeirah -ostoskeskuksiin useita kertoja päivässä.
Opas kohteessa
Aurinkomatkojen opas ei ole tavattavissa tässä hotellissa, mutta palvelemme sinua suomeksi puhelimitse Aurinkolinjassa ja Aurinkomatkat-sovelluksen chatissa vuorokauden ympäri.
Buffetaamiainen, -lounas ja -illallinen Al Marjan -ravintolassa, välipalat allasbaarissa ja valitut virvoitus- ja alkoholijuomat (hotellin määrittelemät oluet, viinit, väkevät alkoholit sekä cocktailit, myös alkoholittomia cocktaileja tarjolla) klo 12–00. Hotellivieraat voivat nauttia illallista myös neljässä à la carte -ravintolassa, joissa all inclusive kattaa valitun aterian hintaa 60 AED/hlö saakka, siitä ylimenevä osuus maksetaan itse. Varaukset etukäteen.
5
Keskustaan
Lähimmät palvelut ovat 7 km:n päässä Al Hamran kaupunginosassa. Ras al Khaimahin keskustaan on 25 km.
Uimarannalle
Hotellin oma, loivasti syvenevä vaaleahiekkainen ranta on suojattu aallonmurtajalla. Rannalla on maksuttomat aurinkotuolit ja -varjot.
Pääseekö lentokenttäbussilla hotellin eteen
kyllä
Onko hotellin lähellä ruokakauppaa (1 km:n säteellä)
on
Huoneiden sijainti
sivurakennuksessa, päärakennuksessa
Huoneiden lukumäärä hotellissa
723
Huoneiden keskimääräinen koko
Guest-huone n. 32 m², Deluxe-huone ja Bay Club -huone n. 45 m²
Hotelliin tultaessa hotellivieraat allekirjoittavat avoimen luottokorttitositteen tai maksavat 250 AED/huone/yö takuuksi hotellissa käytettäviä palveluja varten. Hotelli voi muuttaa takuusummaa kauden aikana.
.9
Keskustaan
Jumeirah Beachin ja Dubai Marinan kaupat ja ravintolat ovat 10 km:n päässä.
Uimarannalle
rannalla
Pääseekö lentokenttäbussilla hotellin eteen
kyllä
Onko hotellin lähellä ruokakauppaa (1 km:n säteellä)
ei
Huoneiden sijainti
päärakennuksessa
Huoneiden lukumäärä hotellissa
405
Huoneiden keskimääräinen koko
Superior King -huone n. 46 m², kahden hengen Superior-huone n. 56 m², Deluxe-huoneet n. 46 m², Club King -huone n. 46 m², kahden hengen Club-huone n. 56 m²
Hotelliin tultaessa hotellivieraat allekirjoittavat avoimen luottokorttitositteen tai maksavat 500 AED/huone/yö takuuksi hotellissa käytettäviä palveluja varten. Hotelli voi muuttaa takuusummaa kauden aikana.
.Pyörätuolilla liikkuminen hotellissa Liikkuminen onnistuu omatoimisesti tai avustajan kanssa. Hotellin alue on suhteellisen tasainen ja kaikkialle on rampit. Ainoastaan uima-altaaseen ei ole ramppeja ei mahdollisuutta päästä ilman avustajaa
Pääseekö hissillä joka kerrokseen kyllä
Luiskat –
Portaat –
Hissin oven leveys 90 cm
Hissin syvyys ja leveys 1,25 x 1,25 m
Mihin yleisiin tiloihin ei pääse pyörätuolilla –
Uima-allas ei ilman avustajaa
Liikkuminen hotellin ympäristössä Onnistuu, on hyvät jalkakäytävät, myös kävelytie hotellin ja rannan välissä.
Invahuoneet
Huonetyyppi ja sijainti 4 invahuonetta 1. kerroksessa
Huoneen oven leveys 90 cm
Kylpyhuoneen oven leveys 100 cm
Amme, jossa suihku –
Pelkkä suihku on
Kiinteä suihku –
Käsisuihku on
Ammeen tai suihkualtaan reunan korkeus tasainen lattia
Aputankoja kylpyhuoneessa suihkun ja wc-istuimen vieressä
Muita apuvälineitä tai erityistä huomioitavaa aputuoli suihkun vieressä
Invahuone tilataan aina erikseen, joten otathan yhdeyden asiakaspalveluumme.
Lisätietoa muista huoneista
Huoneen oven leveys 85 cm
Kylpyhuoneen oven leveys 98 cm
Parvekkeen oven leveys 140 cm
Pyörätuolilla liikkuminen huoneessa onnistuu
Pyörätuolilla kylpyhuoneeseen pääsee, mutta ahdasta pyörätuolin kanssa
Kynnys kylpyhuoneeseen ja korkeus –
Aputankoja kylpyhuoneessa –
Ammeen reunan korkeus 50 cm
Suihkualtaan reunan korkeus –
Käsisuihku on
Kiinteä suihku on
Varaa huoleton Aurinkomatka-paketti verkosta ilman palvelumaksua!